НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Макаренко А. С.

АНТОН СЕМЕНОВИЧ МАКАРЕНКО

(1888 – 1939)

485852552

Український педагог-новатор першої половини ХХ ст. Створив унікальну соціально-педагогічну модель виховання дітей і підлітків, які потрапили у складні життєві обставини (безпритульних і малолітніх, схильних до правопорушень). Із трьох тисяч дітлахів, які пройшли через виховні заклади, організовані А. С. Макаренком, жоден не став на шлях злочину.

Науково-педагогічна спадщина Макаренка збагатила педагогічну науку, а саме: педагогічну логіку; теорію про шкільний колектив та органи його самоуправління, внутрішньоколективні стосунки, перспективи колективу та особистості, про педагогіку прямої й колективної дії, індивідуальний підхід до вихованців, про структуру, традиції колективу, взаємини в ньому, трудове виховання, виховання у грі, організацію позанавчальної і позашкільної діяльності, про фізичну культуру, етику, естетичне виховання, про дисципліну, режим, заохочення й покарання вихованців у школі тощо.

Педагогічні ідеї Макаренка були суголосні ідеям представників реформаторського руху кінця ХІХ – поч. ХХ ст. – творців «нової школи». У 1988 р. ЮНЕСКО внесла ім’я Антона Макаренка разом із іменами Джона Дьюї, Георга Кершенштейнера та Марії Монтессорі до четвірки педагогів, що визначили спосіб педагогічного мислення ХХ ст.

Літературно-педагогічна спадщина Макаренка налічує понад 150 творів (романи, повісті, сценарії, науково-педагогічні статті). Найвідоміші – «Педагогічна поема», «Книга для батьків», «Методика організації виховного процесу» та ін.

Інтерес до постаті А. С. Макаренка та його методів виховання й навчання виявляють педагоги Німеччини, Китаю, Японії, США, Ізраїлю та інших країн. У вересні 1991 р. створено Міжнародну макаренківську асоціацію (Полтава), яку від 2014 р. очолює професор римського університету «La Sapienza» Нікола Січиліані де Куміс (Італія).

Матеріал підготувала
Іванова І. О.,

доповнила
Щочкіна І. М.,
зав. сектору науково-документного
забезпечення ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського 

Матеріал оновила
Демида Є. Ф.,
молодший науковий співробітник
відділу педагогічного джерелознавства та біографістики
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського,

Світлина: https://www.telegraf.in.ua/kremenchug/10096403-muzej-makarenka-u-kremenchuci-sogodni-svjatkuye-70-richnij-juvilej.html


  © Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського, 2015, 2019, 2023


Анонси та оголошення

20.02.2024

Конкурс на заміщення вакантних наукових посад Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського НАПН України Наказ від 19 лютого 2024 р.  № 11.     Детальніше...

08.02.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної) Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали