НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Сторінка В. О. Сухомлинського

ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ –
ВИДАТНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ПЕДАГОГ-ГУМАНІСТ

sukhom_1

Василь Олександрович Сухомлинський
(1918–1970)
видатний український педагог-гуманіст,
Герой Соціалістичної Праці,член-кореспондент АПН СРСР,
кандидат педагогічних наук, директор школи, вчитель,
дитячий письменник

В. О. Сухомлинський (з 1948 року й до кінця життя) – директор середньої школи в с. Павлиш на Кіровоградщині, де 22 роки проводив тривалий педагогічний експеримент, у результаті якого створив оригінальну систему виховання дітей.

В. О. Сухомлинський увійшов в історію української педагогіки як педагог-гуманіст, творець педагогічної системи, в центрі якої перебуває дитина як унікальна особистість.

В. О. Сухомлинський вбачав мету виховання в розвитку творчих сил і здібностей особистості в умовах колективу й на основі етико-естетичних цінностей, інтересів і потреб, спрямованих на творчу працю та саморозвиток. З позицій гуманізму, загальнолюдських цінностей, витоки яких лежать в українській духовності, її моральних імперативах та культурах, педагог розглянув виховання особистості як пізнання, духовність, працю.

В. О. Сухомлинський включив українську народну педагогіку в систему різнобічних педагогічних впливів, вважав її основою формування особистості. Великого значення він надавав прищепленню любові до рідного слова. Зважаючи на це, педагог створив власні оригінальні форми й методи організації навчання та виховання дітей у школі та в позакласній і позаурочній роботі.

Різноплановий та багатоаспектний творчий доробок В. О. Сухомлинського налічує 48 книг, 500 наукових статей, більше як 1500 оповідань і казок для дітей. На початок ХХІ століття вийшло 65 його творів тиражем близько 15 млн примірників. Вони перекладені на 59 мов народів світу. Найбільш відомі книги В. О. Сухомлинського: “Серце віддаю дітям” (видана на 32 мовах світу, має 55 видань); “Народження громадянина”; “Павлиська середня школа”; “Як виховати справжню людину”; “Сто порад вчителеві”; “Розмова з молодим директором школи”; “Книга про любов” та інші.

Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського глибоко вивчається в Україні та багатьох країнах світу. У листопаді 1990 року засновано Всеукраїнську асоціацію Василя Сухомлинського, цього ж року в Німеччині (м. Марбург) було створене Міжнародне товариство послідовників Сухомлинського, з 1998 року спадщину педагога популяризує Всекитайське товариство прихильників В. Сухомлинського.

Всеукраїнська асоціація Василя Сухомлинського  sukhom_2активно досліджує й поширює, впроваджує в життя творчу спадщину вченого, а також передовий педагогічний досвід, сприяє підготовці й підвищенню кваліфікації педагогічної громадськості. Одним із основних напрямів діяльності Асоціації є проведення педагогічних читань, наукових конференцій, методичних занять, семінарів із метою поглибленого опанування актуальними питаннями педагогічної спадщини Василя Сухомлинського.

Детальніше з життям та педагогічною діяльністю педагога можна ознайомитись у розділі «Видатні педагоги України та світу».

ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ ФОНДУ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Упродовж 2002–2003 рр. родиною В. О. Сухомлинського до ДНПБ України було передано 3393 прим. документів, а саме: особисті праці видатного педагога, видані українською та 50 мовами світу, матеріали про його життя й творчість українською та багатьма мовами світу, відео- і фотодокументи, зібрані після смерті вченого.

Ця колекція стала основою для відкриття в березні 2003 р. у структурі бібліотеки читального залу Фонду В. О. Сухомлинського.

Читальний зал Фонду В. О. Сухомлинського – це спеціалізований зал бібліотеки, який функціонує як наукова лабораторія з вивчення життя, діяльності й педагогічної спадщини видатного українського педагога Василя Олександровича Сухомлинського.

Сьогодні документний фонд читального залу нараховує більше 5 тисяч примірників.

Це: праці В. О. Сухомлинського українською та 50 мовами світу; видання, присвячені педагогу, та матеріали щодо використання педагогічної спадщини вченого: наукові (монографії, збірники наукових праць, матеріали науково-практичних конференцій, дисертації, автореферати дисертацій), інформаційні (покажчики, програми, буклети), навчальні (підручники, навчальні та методичні посібники), довідкові (енциклопедії, путівники);
публікації (статті В. О. Сухомлинського  та про нього) із періодичних видань, їх електронні та паперові копії; електронні версії: 5-ти томного видання вибраних творів  В. О. Сухомлинського, статей В. О. Сухомлинського та документальних фільмів про педагога.

sukhom_6 sukhom_5l

До послуг користувачів залу

  • документний фонд;
  • довідково-пошуковий апарат (каталоги, картотеки);
  • виставки документів (нових надходжень, тематичні);
  • довідки (усні та письмові);
  • консультації в доборі документів та користуванні довідково-пошуковим апаратом;
  • надання документів на копіювання;
  • тематичні екскурсії;
  • демонстрації документальних фільмів.
sukhom_read_hall-05 sukhom_read_hall-06

Анонси та оголошення

31.03.2023

flowers9

Щиро вітаємо

ГАЙДУК ВАЛЕНТИНУ ГРИГОРІВНУ

з Днем народження!

Бажаємо здоров’я, весни в душі, яскравого сонця,  щастя, творчого натхнення, незмінно-позитивнвого настрою, затишку й тепла в колі Вашої родини, серед друзів і колег!

Директор та колектив ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського НАПН України

Л. Д. Березівська

18.03.2023

Шановні колеги!

Запрошуємо взяти участь у роботі круглого столу «Сучасні технології візуалізації колекцій цифрових освітніх ресурсів (до Всеукраїнського фестивалю науки). Захід відбудеться 17 травня 2023 р. у Державній науково-педагогічній бібліотеці України імені В. О. Сухомлинського НАПН України у змішаному форматі.

Інформаційний лист

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали