Орлай І. С.
ОРЛАЙ ІВАН СЕМЕНОВИЧ
(1770–1829)
Представник закарпатської інтелігенції Австро-Угорщини XVIII ст. У нижчих класах Велико-Карлівської гімназії вищих наук викладав давні мови, географію, історію та арифметику, отримав звання професора. Переїхав у Російську Імперію в 1791 р., де став відомим ученим, активним учасником наукового й культурно-освітнього життя в Україні та Росії.
Вищу освіту здобув у Львівському, Віденському й Пештському університетах. З 1793 р., після закінчення Медико-хірургічного училища в Санкт-Петербурзі, працював медиком при імператорському дворі, ученим секретарем і помічником президента Медико-хірургічної академії. Був редактором першого в Росії медичного журналу. У 1821–1826 рр. – директор Гімназії вищих наук князя Безбородька в Ніжині, у 1826–1829 рр. очолював Рішельєвський ліцей в Одесі.
Захистив дві докторські дисертації (з медицини й хірургії та філософії) і магістерську зі словесних наук. Вів наукові пошуки – займався питаннями історії медицини, удосконаленням медичної термінології. Обґрунтував значення загальної освіти, вивчення точних наук, рідної мови тощо. Опублікував праці з історії Закарпаття. Був членом багатьох наукових товариств у Росії та за кордоном.
Матеріал підготовлено
Демидою Є. Ф.,
наук. співробітником
відділу педагогічного джерелознавства та біографістики
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського,
Світлини:
https://zapadrus.su/bibli/istfbid/1348-kl-1.html;
https://info-farm.ru/alphabet_index/o/orlajj-ivan-semenovich.html
© ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, 2020
Анонси та оголошення
21.05.2022

Шановні науковці!
Щиро вітаємо вас із професійним святом – Днем науки!
Сьогодні ви – воїни наукового фронту. Ваша невтомна творча праця є надійним плацдармом для захисту й розвитку держави, зміцнення її авторитету на міжнародній арені.
Тож щиро бажаємо вам насамперед миру, міцного здоров’я, жаги пізнання нового та незвіданого, натхнення й завзяття.
Нехай ваше життя завжди буде наповнене радістю відкриттів і звершень на науковій ниві задля перемоги й світлого майбутнього України!
З повагою колектив ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського та директор, д-р пед. наук, професор, член-кореспондент НАПН України Л. Д. Березівська