НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Орлай І. С.

ОРЛАЙ ІВАН СЕМЕНОВИЧ

(1770–1829)

Представник закарпатської інтелігенції Австро-Угорщини XVIII ст. У нижчих класах Велико-Карлівської гімназії вищих наук викладав давні мови, географію, історію та арифметику, отримав звання професора. Переїхав у Російську Імперію в 1791 р., де став відомим ученим, активним учасником наукового й культурно-освітнього життя в Україні та Росії.

Вищу освіту здобув у Львівському, Віденському й Пештському університетах. З 1793 р., після закінчення Медико-хірургічного училища в Санкт-Петербурзі, працював медиком при імператорському дворі, ученим секретарем і помічником президента Медико-хірургічної академії. Був редактором першого в Росії медичного журналу. У 1821–1826 рр. – директор Гімназії вищих наук князя Безбородька в Ніжині, у 1826–1829 рр. очолював Рішельєвський ліцей в Одесі.

Захистив дві докторські дисертації (з медицини й хірургії та філософії) і магістерську зі словесних наук. Вів наукові пошуки – займався питаннями історії медицини, удосконаленням медичної термінології. Обґрунтував значення загальної освіти, вивчення точних наук, рідної мови тощо. Опублікував праці з історії Закарпаття. Був членом багатьох наукових товариств у Росії та за кордоном.

 

Матеріал підготовлено
Демидою Є. Ф.,
наук. співробітником
відділу педагогічного джерелознавства та біографістики
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського,

Світлини:
https://zapadrus.su/bibli/istfbid/1348-kl-1.html;
https://info-farm.ru/alphabet_index/o/orlajj-ivan-semenovich.html

© ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, 2020


Анонси та оголошення

20.02.2024

Конкурс на заміщення вакантних наукових посад Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського НАПН України Наказ від 19 лютого 2024 р.  № 11.     Детальніше...

08.02.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної) Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали