Макаренко А. С.
АНТОН СЕМЕНОВИЧ МАКАРЕНКО
(1888 – 1939)
Педагог першої половини ХХ ст. Створив соціально-педагогічну модель виховання дітей і підлітків, які потрапили у складні життєві обставини (безпритульних і малолітніх, схильних до правопорушень).
Науково-педагогічна спадщина Макаренка збагатила педагогічну науку, а саме: педагогічну логіку; теорію про шкільний колектив та органи його самоуправління, внутрішньоколективні стосунки, перспективи колективу та особистості, про педагогіку прямої й колективної дії, індивідуальний підхід до вихованців, про структуру, традиції колективу, взаємини в ньому, трудове виховання, виховання у грі, організацію позанавчальної і позашкільної діяльності, про фізичну культуру, етику, естетичне виховання, про дисципліну, режим, заохочення й покарання вихованців у школі тощо.
Педагогічні ідеї Макаренка були суголосні ідеям представників реформаторського руху кінця ХІХ – поч. ХХ ст. – творців «нової школи». У 1988 р. ЮНЕСКО внесла ім’я Антона Макаренка разом із іменами Джона Дьюї, Георга Кершенштейнера та Марії Монтессорі до четвірки педагогів, що визначили спосіб педагогічного мислення ХХ ст.
Літературно-педагогічна спадщина Макаренка налічує понад 150 творів (романи, повісті, сценарії, науково-педагогічні статті). Найвідоміші – «Педагогічна поема», «Книга для батьків», «Методика організації виховного процесу» та ін.
Інтерес до постаті А. С. Макаренка та його методів виховання й навчання виявляють педагоги Німеччини, Китаю, Японії, США, Ізраїлю та інших країн. У вересні 1991 р. створено Міжнародну макаренківську асоціацію (Полтава), яку від 2014 р. очолює професор римського університету «La Sapienza» Нікола Січиліані де Куміс (Італія).
Згідно із Законом «Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» члени Експертної комісії Українського інституту національної пам’яті ухвалили фаховий висновок, що подальше використання імені Антона Макаренка в публічному просторі є пропагандою російської імперської політики. Усі фахові висновки Експертної комісії оприлюднено на сайті УІНП.
Матеріал підготувала
Іванова І. О.,
доповнила
Щочкіна І. М.,
зав. сектору науково-документного
забезпечення ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського
Матеріал оновила
Демида Є. Ф.,
молодший науковий співробітник
відділу педагогічного джерелознавства та біографістики
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського,
© Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського, 2015, 2019, 2023
Анонси та оголошення
14.01.2025
Шановні колеги!
Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського спільно з КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» запрошує до участі у всеукраїнському науково-практичному семінарі «Проблеми сучасного словникарства», який відбудеться 5 лютого 2025 року у м. Кропивницький на базі Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Детальна інформація в інформаційному листі.
01.09.2024
Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної) Детальніше...