НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Біографія Р. Зейделя

Роберт Зейдель народився 23 листопада 1850 р. в м. Кірхберг (Саксонія, Німеччина) в дуже бідній родині. В 1865 р. після закінчення народної школи, де з 1-го до 8-го класу завжди був першим учнем, почав працювати простим робітником на ткацькому заводі в м. Кріммічау. Його робочий день тривав 14–16 годин, але він знаходив час на самоосвіту. З 17 років долучився до організованого робітничого руху. У 1868 р. став заступником голови робочої групи самоосвіти та керівником курсів для робітників у великому робітничому районі Кріммічау. Тоді ж почав ґрунтовно вивчати праці К. Маркса. Брав участь у Айзенахському соціалістичному конгресі (1869) як представник споживчого товариства Кріммічау.

В 1870 р. емігрував у Швейцарію, де спочатку працював ткачем (у Фельдбаху, Хоргені, Менедорфі, Цюріху), а потім пройшов комерційне навчання і став керуючим директором друкарні й книжкового магазину.

У 1879 р. вступив до вчительської семінарії в м. Кюснахт. Після її закінчення в 1881 р. отримав сертифікат учителя початкових класів і почав вчителювати в м. Дітіконі. В той же час почав вивчати політичну економію. Написав наукову працю з політичної економії, яку було премійовано.

У 1882–1884 рр. як вільний слухач студіювався в Цюріхському університеті. Протягом 1884–1890 рр. працював учителем середньої школи в м. Молісі (кантон Гларус). У 1890–1899 рр. викладав в реальному училищі в Цюріху. З 1900 р. – вчитель середньої школи в Цюріху-Аусеріхлі.

З 1905 р. – викладач соціальної педагогіки, приват-доцент Швейцарського федерального технологічного інституту (Цюріхського політехнікуму), з 1923 – титулярний професор. З 1908 р. – приват-доцент Цюрихського університету по кафедрі педагогіки, а з 1910 р. – професор цієї ж кафедри. В обох закладах викладав до 1929 р.

У 1890–1898 рр. був редактором газети «Робітничий голос», у 1898–1899 – головним редактором журналу «Народне право». З 1896 р. займав ряд громадських посад у Цюріхському кантоні, вступив у члени соціал-демократичної партії і був президентом робочого секретаріату Цюріхського уніону.

У 1895 р. опублікував 1-й том своїх віршів під назвою «Пісні боротьби й самотності», а в 1907 р. – 2-й том: «Віра у світло – сонце майбутнього». Зміст цих віршів – переважно – пісні боротьби, праці та надії. Більше 50 пісень і віршів з цих збірок перекладені на музику й чимало з них стали народними піснями.

У 1880-х рр. Р. Зейдель висунув ідею про трудову школу, що могла, на його думку, здійснитися лише тоді, коли суспільство визнає працю основою всієї культури. Пропагував ідею поєднання навчання з продуктивною працею учнів як умову гармонійного розвитку молодої людини та усунення класових суперечностей. Намагався розробити систему пролетарської педагогіки, проте не пішов далі ручної праці в школі та загальної декларації про необхідність перетворення шкіл у «трудові об’єднання». Ігнорував необхідність ознайомлювати дітей з індустріальним виробництвом, обмежуючись ремісничою та сільськогосподарською працею. В 20-ті рр. ХХ ст. Зейдель пропонував ідеї громадянського виховання, що ґрунтувалися на загальнолюдській моралі. Був одним з ініціаторів розробки соціальної педагогіки.

Свої педагогічні ідеї та погляди виклав у працях: «Трудове виховання як соціальна та педагогічна необхідність» (1885), «Ручна праця як основа гармонійного виховання особистості» (1901), «Школа майбутнього – трудова школа» (1908), «Невідомий Песталоцці: соціальний політик і соціальний педагог» (1909), «Трудова школа, трудовий принцип і трудовий метод» (1910) та ін.

Роберт Зейдель був одружений з Елізою Матільдою Шварц (1878). Вони мали одного сина – Курта.

Помер Р. Зейдель 19 липня 1933 р. в Цюриху.

Світлина: https://www.bild-video-ton.ch/bestand/objekt/Sozarch_F_Ka-0002-157


Анонси та оголошення

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної наукової посади вченого секретаря Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали