НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Біографія Ж.-Ж. Руссо

Жан-Жак Руссо – французький філософ-просвітник, письменник, композитор. Народився 28 червня 1712 р. в Женеві. З дитинства захоплювався читанням книжок. Мати померла при пологах, а коли батько одружився знову, Жан-Жака віддали вчитися до нотаріуса, пізніше – до гравера. У березні 1728 р. юнак покинув Женеву, подорожував по Швейцарії, Франції. У цей період в його житті з’явилася пані де Варан, молода забезпечена вдова-аристократка, стараннями якої Руссо був відправлений у Туринський монастир, де став католиком і через це втратив женевське громадянство. У 1730 р. Руссо продовжив мандрівку по країні, але в 1732 р. повернувся до покровительки, цього разу в ролі коханця. Їхні стосунки, що тривали до 1739 р., стали для нього перепусткою в інший світ, який раніше був йому недоступний. У 1740 р. стараннями покровительки він став гувернером відомого судді з Ліона. У 1743-1744 рр. Руссо працював секретарем при французькому посольстві у Венеції, але повернувся до Парижа, де в 1745 р. відбулося його знайомство з Терезою Левассер, яка стала його супутницею життя, матір’ю їх п’ятьох дітей. Усі діти росли у виховному будинку, тому Руссобатько вважав, що не може сам їх виховувати. До цього ж періоду його біографії належить і знайомство з Дені Дідро. У 1749 р. Жан-Жак Руссо став володарем премії Діжонської академії, і ця подія ознаменувала початок самого плідного десятиліття в його діяльності. У тому ж році Руссо був залучений до спільної роботи над «Енциклопедією», для якої він написав 390 статей переважно музикознавчих. У 1750 р. побачив світ трактат під назвою «Міркування про науку і мистецтво». Озвучені в ньому ідеї протиставлення цивілізованого суспільства природному стану набули розвитку в трактаті «Міркування про початок і підстави нерівності між людьми» (1755). У 50-ті роки ХVІІІ століття Руссо дедалі більше віддалявся від літературних салонів. У 1754 р., з’їздивши до Женеви, він знову звернувся до кальвінізму, повернув собі права громадянина. Повернувшись до Франції, протягом 1756-1762 рр. Руссо вів усамітнений спосіб життя, оселившись у передмісті Парижа. Написаний у 1762 р. роман «Еміль» і політичний трактат «Про суспільний договір» змусили Руссо покинути Францію, щоб уникнути арешту. Його твори були спалені не тільки в Парижі, а й у Женеві. Притулок він знайшов у князівстві Невшательському, яке належало прусському королю. Хоча до 1770 р. Руссо було заборонено перебувати на території Франції, у 1767 р. він повернувся під фальшивим ім’ям. У 1768 р. Руссо одружився із Терезою Левассер, хоча одруження католиків із протестантами тоді не визнавалися. Помер ЖанЖак Руссо 2 липня 1778 р. від крововиливу в мозок під час прогулянки маєтком маркіза Рене Луї де Жірардена в Ерменонвілі.

ХРОНОЛОГІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ТВОРІВ Ж.-Ж. РУССО

1739 — Публікація першого твору Руссо, поеми Шарметський пастух

1743 — Міркування про сучасну музику

1745 — Опера Легковажні музи

1750 — Міркування, яке в 1750 році здобуло премію Діжонської академії за розгляд питання, цією академією запропонованого: «Чи сприяло відродження наук і мистецтв очищенню правів»

1752 — Комічна опера Сільське божество; комедія Нарцис.

1753 — Лист про французьку музику

1755 — Міркування про походження і засади нерівності між людьми; стаття Політична економія у п’ятому томі Енциклопедії

1756 — Лист про Провидіння

1758 — Лист Ж.-Ж. Руссо, громадянина Женеви, п. д’Аламберу з приводу його статті Женева у сьомому томі Енциклопедії і, зокрема, з приводу його проекту створення театру комедії у цьому місті

1761 — Юлія або Нова Елоїза

1762 — Про суспільну угоду; Еміль

1763 — Лист Ж.-Ж. Руссо, громадянина Женеви, Крістофу де Бомон, архієпископу Паризькому

1764 — Листи з гори

1765 — Листування з М. Вуттафуоко, робота над Проектом конституції для Корсики.

1767 — Музичний словник

1770 — Завершення роботи над Сповіддю

1772 — Міркування щодо урядування в Польщі

1776 — Завершення Діалогів, у яких Жан-Жак судить Руссо; початок роботи над Прогулянками самотнього мрійника; До усіх французів, які ще люблять справедливість та істину.

Гнатюк [б. ім.] Жан-Жак Руссо: біографія, скорочено [Електронний ресурс] / Гнатюк [б. ім.] // dovidka.biz.ua=Довідник цікавих фактів та корисних знань. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://dovidka.biz.ua/zhan-zhak-russo-biografiya-skorocheno/. – Назва з екрана. – Дата звернення: 15.06.2017.

Руссо, Ж.- Ж. Про суспільну угоду або Принципи політичного права / Ж. Руссо ; склад., пер.з фр., заключ.ст., комент., дов.матеріали О. . Хома ; Ін-т філос. НАН України, Вінниц. держ. техн. ун-т. – Київ : Port-Royal, 2001. – С. 290.


Анонси та оголошення

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної наукової посади вченого секретаря Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали