НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Дурдуківський В. Ф.

ДУРДУКІВСЬКИЙ  ВОЛОДИМИР ФЕДОРОВИЧ
(1874 – 1938)

219590556

Український педагог, науковець, мовознавець, літературний критик, громадський і освітній діяч.

Закінчив Києво-Подільське духовне училище, Київську духовну семінарію (1895), завершив освіту в Київській духовній академії зі ступенем кандидата богослов’я (1899). Працював учителем словесності у Києво-Подільському духовному училищі, водночас викладав історію у Київській жіночій гімназії К. Євсеєвої.

1895 року став одним з фундаторів видавництва «Вік», що пропагувало українську художню літературу. Активний діяч київської «Просвіти». Друкував літературознавчі, історичні, публіцистичні статті, педагогічні розвідки в часописах «Україна», «Громадська думка», «Рада», «Нова громада», «Літературно-науковий вістник», «Книгар», «Світло», «Вільна українська школа» та ін.

У 1917 р. очолив Першу українську гімназію ім. Т. Шевченка в Києві, зібравши найкращі українські педагогічні сили, відомих учених, громадських діячів: Л. Білецького, Й. Гермайзе, С. Русову, Л. Чикаленка, Н. Шульгіну-Іщук та ін. У радянський час гімназію перетворили на Першу зразкову трудову семирічну школу ім. Т. Шевченка, яку нерідко називали просто «школою Дурдуківського».

Водночас від 1919 р. працював як науковець у Всеукраїнській академії наук, зокрема був членом Постійної комісії для складання словника української живої мови, від 1925 р. очолював науково-педагогічну комісію у складі Науково-педагогічного товариства при ВУАН.

5 липня 1929 р. заарештований у сфабрикованій справі «Спілки визволення України». Засуджений на 8 років ув’язнення, через деякий час звільнений, але 31.12.1937 р. заарештований знову і особливою нарадою УНКВС по Київській області засуджений до розстрілу. Реабілітований 1989 р.

Матеріал підготували:

Мосієнко С. В., Скрипнік О. В.,
м. н. с. ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, 2014 р.;

доповнила Прохоренко О. М.,
н. с. відділу науково-документного забезпечення
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, 2019 р.;

оновила Демида Є. Ф.,
м. н. с. відділу педагогічного джерелознавства та біографістики
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, 2024 р.

Світлина: https://www.mao.kiev.ua/biblio/jscans/svitogliad/svit-2018-13-2/svitoglyad-2018-2-04-sukhomlynska.pdf


© Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського, 2014, 2019, 2024


Анонси та оголошення

14.01.2025

Шановні колеги!

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського спільно з КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» запрошує до участі у всеукраїнському науково-практичному семінарі «Проблеми сучасного словникарства», який відбудеться 5 лютого 2025 року у м. Кропивницький на базі Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Детальна інформація в інформаційному листі.

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали