НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Біографія М. І. Демкова

Михайло Іванович Демков народився 12 березня 1859 на хуторі Скринному Прилуцького повіту Полтавської губернії (тепер Прилуцький район Чернігівщини) у дворянській сім’ї. Початкову освіту здобував вдома, а у 1870 вступив до 2-го класу Ніжинської гімназії при історико-філологічному інституті князя Безбородька, яку закінчив у 1877 зі срібною медаллю. Випускник фізико-математичного факультету Університету Св.  Володимира (1882). У серпні 1882 Михайла Івановича призначають викладачем фізики та природничої історії в Чернігівську жіночу гімназію. З 1885 педагог працює викладачем фізики та природничих наук у Глухівському учительському інституті.

У 1887 вчений розпочинає велику працю «Історія російської педагогіки», яка була видана у 1896. Наукова діяльність педагога було перервано у 1900 у зв’язку з призначенням на посаду директора народних училищ спочатку Вологодської губернії (1900–1901), а згодом – Нижегородської. Ця робота поглинала весь час. Ситуація змінилася із призначенням педагога у січні 1905 директором Московського учительського інституту, де М. Демков одночасно читав лекції з педагогіки та історії. Плідною була його видавнича діяльність. У 1909 М. Демков опублікував третю, останню частину фундаментальної праці «Історія російської педагогіки», згодом «Нариси з історії російської педагогіки» (1909), праці «Коротка історія педагогіки» (1910), «Педагогіка західноєвропейська і російська. Педагогічна хрестоматія» (1911), «Історія західноєвропейської педагогіки» (1912

Історико-педагогічні праці М. Демкова не втратили свого значення й нині, вирізняючись з-поміж інших великим фактологічним матеріалом та оригінальними висновками автора. Окрему групу історико-педагогічних досліджень Михайла Івановича становлять праці, в яких висвітлюються життя та діяльність видатних педагогів. Серед них – М. Смотрицький, І. Гізель, Л. Баранович, І. Галятовський, Є.  Славинецький, С.  Полоцький, Г. Сковорода, К.  Ушинський, М. Пирогов й ін.

У 1919 вчений повертається в Україну, бере участь в організації Народного університету ім. Т. Шевченка у Ніжині. Стає деканом словесно-історичного факультету цього університету, а згодом виконує обов’язки його завідувача. Тут читає лекції з педагогіки та історії педагогіки. У 1920 переїздить до Прилук і починає працювати в учительській семінарії, пізніше реорганізованій у педагогічну школу, а відтак – у педагогічний технікум. Тут поряд з Михайлом Івановичем працюють його син Сергій (викладач хімії) і дочка Тетяна (вчителька німецької мови).

Помер Михайло Демков 27 березня 1939 р.

Література:

Міхно, О. Педагогічний календар. Березень 2019. Постаті / Олександр Міхно // Освіта і суспільство – 2019. – № 3. – С. 10. – Текст також доступний: http://tinyurl.com/5hx5c448.


Анонси та оголошення

21.06.2024

Шановні колеги!

Запрошуємо до публікації в електронному науковому фаховому журналі «Науково-педагогічні студії» (вип. 8/2024) Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського.  Детальніше…

20.06.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантних посад. Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали