НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Інформаційне забезпечення національно-патріотичного виховання в контексті цифровізації і цифрової трансформації освіти

15 листопада 2024 року за планом НАПН України щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського НАПН України (далі – ДНПБ) організувала й провела круглий стіл «Інформаційне забезпечення національно-патріотичного виховання в контексті цифровізації і цифрової трансформації освіти» у межах спеціалізованої Міжнародної виставки «Освіта та кар’єра: День студента 2024».

Привітала учасників круглого столу та проголосила доповідь «Роль Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського в системі інформаційного забезпечення національно-патріотичного виховання дітей та молоді» Л. Д. Березівська, директор ДНПБ, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України. Було вшановано хвилиною мовчання пам’ять про справжніх патріотів України, що боронили Україну та поклали своє життя за її майбутнє. У зверненні директор висловила слова подяки Збройним Силам України. Професор зазначила, що національно-патріотичне виховання дітей та молоді в Україні з дня проголошення її незалежності і особливо під час повномасштабної російської війни проти України як стратегічна проблема набула особливої актуальності в освітньо-науковому просторі зокрема, в українському суспільстві загалом. І не випадково. Як аргументує Василь Кремень, є цінності і традиції в суспільстві «непідвладні часу, незважаючи на серйозні зміни в сучасній цивілізації. Серед таких цінностей – почуття патріотизму, національної єдності». І особливо це важливо для України як держави, яка сьогодні героїчно відстоює свою незалежність і територіальну цілісність. ДНПБ – це лідер національного інформаційного забезпечення освіти, педагогіки, психології. Це унікальний галузевий науковий, науково-інформаційний, науково-методичний, соціокультурний центр держави, який ефективно здійснює інформаційний супровід національно-патріотичного виховання. ДНПБ різними засобами (наукові дослідження, цифрові ресурси, онлайн-проєкти, науково-практичні та культурно-освітні заходи тощо) сприяє формуванню української національної і громадянської ідентичності широких верств наукових, науково-педагогічних, педагогічних, бібліотечних працівників, здобувачів освіти задля консолідації українського суспільства.

Відтак бажання звернутися з вітальним словом виявила директор Навчально-наукового інституту психології та соціальних наук Міжрегіональної академії управління персоналом, доктор психологічних наук, професор Я. М. Раєвська. Користуючись нагодою, вона щиро привітала всіх співробітників ДНПБ ім. В. О. Сухомлинського з 25-річчям Бібліотеки. Подякувала за те, що вони підтримують традиції й запроваджують інновації, популяризують у суспільстві знання, інформаційно-аналітично супроводжують освіту. Професор звернула увагу на переваги і виклики щодо проблеми психологічних особливостей національно-патріотичного виховання в контексті цифрової трансформації освіти.

Ректор Українського державного університету науки і технологій, член-кореспондент НАН України, доктор технічних наук, професор К. М. Сухий звернувся з вітальним словом до учасників заходу та виголосив промову у контексті політики держави з національно-патріотичного виховання в умовах війни та цифрової трансформації освіти. Г. П. Євсєєва, доктор наук з державного управління, професор кафедри українознавства, проректор з навчально-виховної роботи й гуманітарної політики Українського державного університету науки і технологій (Дніпро), презентувала досвід цього університету – «Про державну мову як складник національно-патріотичного виховання здобувачів вищої освіти». Г. С. Черевичний, кандидат історичних наук, доцент, делегований представник кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка – партнера ДНПБ – у своєму виступі зосередив увагу на проблемі актуалізації патріотичного виховання у контексті формування національної ідентичності майбутніх учителів історії в університетах України.

Концептуальні засади інформаційно-аналітичного супроводу національно-патріотичного виховання у вищій школи розкрила провідний науковий співробітник відділу наукового інформаційно-аналітичного супроводу ДНПБ, доктор педагогічних наук, професор О. П. Лучанінова та запропонувала учасникам дискусію і колективне створення стрічки часу «Майбутнє України». Досвідом інформаційного забезпечення національного виховання у системі дошкільної та початкової освіти поділилися заступник декана з навчальної роботи факультету соціальної педагогіки та психології, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної та початкової освіти Запорізького національного університету Н. В. Вахняк і директор закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу № 162 «Ведмедик» Запорізької міської ради Ю. Л. Солов’ян. До обговорення тематики круглого столу долучилась кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної та початкової освіти Запорізького національного університету, експертка в проєкті Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Покращення доступу до послуг дошкільної освіти в умовах надзвичайних ситуацій та раннього відновлення в Україні» Л. М. Шульга.

Проблему інформаційно-аналітичного супроводу професійної підготовки майбутніх військових психологів в контексті національно-патріотичного виховання висвітлив старший науковий співробітник відділу наукового інформаційно-аналітичного супроводу освіти ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського, доктор історичних наук Я. В. Пилипчук.

Про цифрові технології з національно-патріотичного виховання в українському інформаційно-освітньому просторі розповіли співробітники відділу наукового інформаційно-аналітичного супроводу освіти – кандидат наук із соціальних комунікацій, науковий співробітник Т. В. Симоненко, науковий співробітник Т. І. Годецька, молодші наукові співробітники – Ю. А. Кравченко і О. В. Углова.

Модерувала захід завідувач відділу наукового інформаційно-аналітичного супроводу освіти, кандидат педагогічних наук, старший дослідник М. Л. Ростока.

Програма заходу

Інформацію підготувала
доктор педагогічних наук, професор,
старший науковий співробітник
відділу наукового інформаційно-аналітичного супроводу освіти
Тетяна Бондаренко


Анонси та оголошення

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної наукової посади вченого секретаря Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали