НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду

Про участь директора ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, дійсного члена (академіка) НАПН України Лариси Березівської у Міжнародній постійно діючій конференції з історії освіти ISCHE 46 (15–16 липня 2025 р.)

18.07.2025

На запрошення закордонних учених традиційно взяла участь у Міжнародній постійно діючій конференції «Teachers and Teaching: History on the Move» («Вчителі та викладання: історія в русі») (15–16 липня 2025 р.). Захід організовано Всесвітньою міжнародною асоціацією істориків освіти (ISCHE) на базі Університету Лілля. До нього долучилися понад 698 учасників із 52 країн світу (з України – 3). Організатори закликали вчених поміркувати про: фактичні й ідеальні ролі вчителів та викладання в школах і суспільстві; їхні функції, значення та статус, які глибоко змінювалися протягом історії.

У перший день, 15 липня, як член ISCHE взяла участь в онлайн-засіданні Генеральної асамблеї товариства. З цікавістю послухала доповідь президента ISCHE Інеси Дуссель. Вона привітала учасників і відзначила актуальність теми, свідченням чого стали більш ніж 800 подань, з яких після тривалого процесу рецензування відібрано 545 презентацій на цьогорічну зустріч, з них 395 були представлені в Ліллі, а 150 під час онлайн-конференції. Серед цих презентацій – 495 індивідуальних доповідей, 33 сформовані панелі, 14 симпозіумів та 3 дослідницькі майстерні https://ische46lille.sciencesconf.org/data/pages/ISCHE46_Lille_Complete_program_01072025.pdf.

Численні сесії відбувалися за ключовими напрямами: професійні шляхи та ідентичності вчителів; умови праці та життя вчителів; практики знання; взаємини та взаємодії з іншими акторами; педагогічні інструменти та шкільні артефакти; вчителі й навчання поза школою; уявлення про вчителів і навчання в літературі, кіно та масовій культурі.

16  липня взяла участь онлайн у сесії «Кар’єра вчителів та біографічні підходи» із доповіддю «Біографічні портрети українських педагогів на перехресті епох (друга половина XIX століття – початок XXI століття)», до якої долучилися вчені з Греції, Італії, Німеччини, Японії. Модератори продемонстрували завчасно підготовлені та надіслані відеопрезентації https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/746099/. У своєму виступі представила міжнародній аудиторії істориків освіти результати дослідження «Педагогічна біографіка в інформаційному освітньо-науковому просторі України» (2023–2025 рр., наук. керівник Л. Д. Березівська), а саме: підходи до створення видання «Педагоги України (друга половина ХІХ – початок ХХІ ст.): енциклопедичний біографічний словник». Зокрема, розкрила зміст і значення цілісної репрезентації колективної педагогічної біографії України другої половини ХІХ – початку ХХІ ст. та підходів до її фіксації у формі енциклопедичного словника для освітнього процесу й збереження історичної пам’яті та консолідації українського суспільства. Обґрунтувала, що творчий доробок українських педагогів є складником не лише української, а й європейської педагогіки. І саме енциклопедичний словник презентує цілісне історико-біографічне знання Україні та світу про більш як 300 відомих і маловідомих педагогів та освітніх діячів минулого, що відображає розвиток української освіти й педагогічної думки в другій половині ХІХ – на початку ХХІ ст. Повідомила, що в словнику є коротка біографічна інформація англійською мовою, що уможливлює ознайомлення закордонних учених із біографічними портретами українських педагогів.

Прикметно, що тези й презентації виступів відповідно до програми було представлено у відкритому доступі. Під час дискусії обговорювали різні проблеми означеної теми, зокрема щодо стану та значення історії освіти як навчальної дисципліни й науки. Ця розмова яскраво продемонструвала значний інтерес до історії української освіти.

Навіть беручи участь віртуально, я мала чудову нагоду вивчити профілі інших учасників, обмінятися думками та завантажити відеопрезентації й тези доповідей на різноманітні теми. Цей масштабний міжнародний захід значно розширив мої знання, особливо щодо найактуальніших напрямів та особливостей досліджень з історії освіти у світовому науковому просторі. Дякую організаторам за запрошення та їхню невтомну працю задля поступу історії освіти в глобальному світі.

Лариса Березівська


Анонси та оголошення

05.05.2025

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантних наукових посад: – заступника директора з наукової роботи; – вченого секретаря – завідувача господарством   Детальніше...

10.12.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантних посад Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали