НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Біографія Ж.-Ж. Руссо

Жан-Жак Руссо – французький філософ-просвітник, письменник, композитор. Народився 28 червня 1712 р. в Женеві. З дитинства захоплювався читанням книжок. Мати померла при пологах, а коли батько одружився знову, Жан-Жака віддали вчитися до нотаріуса, пізніше – до гравера. У березні 1728 р. юнак покинув Женеву, подорожував по Швейцарії, Франції. У цей період в його житті з’явилася пані де Варан, молода забезпечена вдова-аристократка, стараннями якої Руссо був відправлений у Туринський монастир, де став католиком і через це втратив женевське громадянство. У 1730 р. Руссо продовжив мандрівку по країні, але в 1732 р. повернувся до покровительки, цього разу в ролі коханця. Їхні стосунки, що тривали до 1739 р., стали для нього перепусткою в інший світ, який раніше був йому недоступний. У 1740 р. стараннями покровительки він став гувернером відомого судді з Ліона. У 1743-1744 рр. Руссо працював секретарем при французькому посольстві у Венеції, але повернувся до Парижа, де в 1745 р. відбулося його знайомство з Терезою Левассер, яка стала його супутницею життя, матір’ю їх п’ятьох дітей. Усі діти росли у виховному будинку, тому Руссобатько вважав, що не може сам їх виховувати. До цього ж періоду його біографії належить і знайомство з Дені Дідро. У 1749 р. Жан-Жак Руссо став володарем премії Діжонської академії, і ця подія ознаменувала початок самого плідного десятиліття в його діяльності. У тому ж році Руссо був залучений до спільної роботи над «Енциклопедією», для якої він написав 390 статей переважно музикознавчих. У 1750 р. побачив світ трактат під назвою «Міркування про науку і мистецтво». Озвучені в ньому ідеї протиставлення цивілізованого суспільства природному стану набули розвитку в трактаті «Міркування про початок і підстави нерівності між людьми» (1755). У 50-ті роки ХVІІІ століття Руссо дедалі більше віддалявся від літературних салонів. У 1754 р., з’їздивши до Женеви, він знову звернувся до кальвінізму, повернув собі права громадянина. Повернувшись до Франції, протягом 1756-1762 рр. Руссо вів усамітнений спосіб життя, оселившись у передмісті Парижа. Написаний у 1762 р. роман «Еміль» і політичний трактат «Про суспільний договір» змусили Руссо покинути Францію, щоб уникнути арешту. Його твори були спалені не тільки в Парижі, а й у Женеві. Притулок він знайшов у князівстві Невшательському, яке належало прусському королю. Хоча до 1770 р. Руссо було заборонено перебувати на території Франції, у 1767 р. він повернувся під фальшивим ім’ям. У 1768 р. Руссо одружився із Терезою Левассер, хоча одруження католиків із протестантами тоді не визнавалися. Помер ЖанЖак Руссо 2 липня 1778 р. від крововиливу в мозок під час прогулянки маєтком маркіза Рене Луї де Жірардена в Ерменонвілі.

ХРОНОЛОГІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ТВОРІВ Ж.-Ж. РУССО

1739 — Публікація першого твору Руссо, поеми Шарметський пастух

1743 — Міркування про сучасну музику

1745 — Опера Легковажні музи

1750 — Міркування, яке в 1750 році здобуло премію Діжонської академії за розгляд питання, цією академією запропонованого: «Чи сприяло відродження наук і мистецтв очищенню правів»

1752 — Комічна опера Сільське божество; комедія Нарцис.

1753 — Лист про французьку музику

1755 — Міркування про походження і засади нерівності між людьми; стаття Політична економія у п’ятому томі Енциклопедії

1756 — Лист про Провидіння

1758 — Лист Ж.-Ж. Руссо, громадянина Женеви, п. д’Аламберу з приводу його статті Женева у сьомому томі Енциклопедії і, зокрема, з приводу його проекту створення театру комедії у цьому місті

1761 — Юлія або Нова Елоїза

1762 — Про суспільну угоду; Еміль

1763 — Лист Ж.-Ж. Руссо, громадянина Женеви, Крістофу де Бомон, архієпископу Паризькому

1764 — Листи з гори

1765 — Листування з М. Вуттафуоко, робота над Проектом конституції для Корсики.

1767 — Музичний словник

1770 — Завершення роботи над Сповіддю

1772 — Міркування щодо урядування в Польщі

1776 — Завершення Діалогів, у яких Жан-Жак судить Руссо; початок роботи над Прогулянками самотнього мрійника; До усіх французів, які ще люблять справедливість та істину.

Гнатюк [б. ім.] Жан-Жак Руссо: біографія, скорочено [Електронний ресурс] / Гнатюк [б. ім.] // dovidka.biz.ua=Довідник цікавих фактів та корисних знань. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://dovidka.biz.ua/zhan-zhak-russo-biografiya-skorocheno/. – Назва з екрана. – Дата звернення: 15.06.2017.

Руссо, Ж.- Ж. Про суспільну угоду або Принципи політичного права / Ж. Руссо ; склад., пер.з фр., заключ.ст., комент., дов.матеріали О. . Хома ; Ін-т філос. НАН України, Вінниц. держ. техн. ун-т. – Київ : Port-Royal, 2001. – С. 290.


Анонси та оголошення

12.03.2024

Шановні колеги!

Запрошуємо на відкриття та до участі у Всеукраїнському науково-практичному онлайн-семінарі «Школа інформаційно-аналітичного супроводу освіти з питань збереження психічного здоров’я в умовах воєнного стану та глобальної цифрової трансформації суспільства» (включено до програми Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти, 2024» та до програми Шостого Міжнародного науково-практичного Web-форуму «FORUM SOIS, 2024 : Розбудова єдиного відкритого інформаційного простору освіти впродовж життя») 27 березня 2024 року 15:30–17:00

Інформаційний лист

Програма

Зразок оформлення тез

12.03.2024

Шановні колеги, науковці, педагоги, освітяни! Запрошуємо до участі!

6й Міжнародний науково-практичний WEBфорум «Розбудова єдиного відкритого інформаційного простору освіти впродовж життя (Forum SOIS, 2024)», 26-29 березня 2024 року

Інформаційний лист

Спікери форуму

Реєстрація

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали