НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Роль книги героїко-патріотичного спрямування у вихованні майбутнього громадянина – патріота України

12 грудня 2017 року Державною науково-педагогічною бібліотекою України імені В. О. Сухомлинського Національної академії педагогічних наук України та ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти і науки України за сприяння Microsoft проведено Всеукраїнський вебінар «Роль книги героїко-патріотичного спрямування у вихованні майбутнього громадянина – патріота України». У заході взяли участь бібліотекарі закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти, методисти з бібліотечних фондів управлінь (департаментів) освіти і науки обласних (районних) державних адміністрацій, бібліотечні фахівці та методисти інститутів післядипломної педагогічної освіти, загалом – понад 400 осіб.

Модератор вебінару, завідувач відділу науково-методичного забезпечення діяльності мережі освітянських бібліотек ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, голова секції працівників шкільних бібліотек Української бібліотечної асоціації Хемчян Ірина Іванівна наголосила на тому, що в цьому році вебінар проходить як комплексний захід, який має три актуальних тематичних блоки: «Роль книги героїко-патріотичного спрямування у вихованні майбутнього громадянина – патріота України», «Підсумки Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек „Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя”», «Актуальні питання діяльності шкільних бібліотек».

Відкрила вебінар доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, директор ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, член президії Української бібліотечної асоціації Березівська Лариса Дмитрівна. Вона, привітавши учасників заходу, зазначила, що ДНПБ України імені В. О. Сухомлинського як головний координаційний і науково-методичний центр мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України приділяє значну увагу інформаційному забезпеченню національно-патріотичного виховання та активізації діяльності освітянських бібліотек у цьому напрямі. Упродовж останніх років проведено Всеукраїнський форум шкільних бібліотекарів «Місія бібліотек навчальних закладів у національно-патріотичному вихованні дітей та молоді», Всеукраїнські місячники шкільних бібліотек «Виховуємо громадянина – патріота України» та «Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів». У рамках IX Міжнародної науково-практичної конференції і XXIII Всеукраїнських педагогічних читань «Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю: щоб у серці жила Батьківщина» працювала бібліотечна секція «Роль шкільної бібліотеки у формуванні національної свідомості учнів».

Задля сприяння діяльності шкільних бібліотек у національно-патріотичному вихованні дітей та учнівської молоді бібліотекою розроблено та забезпечено доступ через веб-портал до електронних інформаційних ресурсів: збірника наукових праць «Українські педагоги про національно-патріотичне виховання», рекомендаційних бібліографічних списків «Патріотичне виховання в бібліотеках», «Національно-патріотичне виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів в умовах модернізаційних суспільних змін», «Національно-патріотичне виховання підростаючого покоління в Україні: сучасний стан», «Патріотичне та духовно-моральне виховання школярів», «Від проголошення незалежності до нової України».

Також Лариса Дмитрівна повідомила, що 39-та сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО затвердила рішення про відзначення у 2018 році на рівні ЮНЕСКО 100-річчя від дня народження Василя Сухомлинського. У наступному році Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек проходитиме під гаслом «Шкільна бібліотека – центр творчого розвитку дитини» (до 100-річчя з дня народження В. О. Сухомлинського).

Вебінар розпочала відома українська дитяча письменниця, журналіст, член Національної спілки письменників України Мензатюк Зірка Захарівна. Вона розповіла про роль сучасної української дитячої патріотичної літератури у вихованні підростаючого покоління. На думку письменниці дитяча література повинна готувати малюка до майбутнього, до дорослого життя, і робити це просто й грайливо. Дитину треба навчити не лише читати і писати, а й будувати стосунки, долати труднощі та невдачі, вміти бути щасливою.

Науковий співробітник сектору сухомлиністики відділу історії освіти ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського Старикова Олена Віталіївна присвятила свій виступ патріотичному вихованню дітей та учнівської молоді через твори Василя Сухомлинського. Доповідачка зазначила, що вивчаючи педагогічну та літературну спадщину видатного педагога, знайомлячись із традиціями Павлиської школи, започаткованими Василем Олександровичем, шкільні бібліотекарі мають спрямовувати свою діяльність на практичне втілення його ідей у процес становлення особистості, громадянина-патріота.

Завідувач сектору наукового комплектування фонду ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського Бондар Людмила Миколаївна наголосила на ролі бібліотек у виконанні Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016–2020 роки. Вона надала практичні рекомендації, спрямовані на вдосконалення тематики комплектування фонду шкільної бібліотеки для формування в майбутніх громадян України найбільш значущих для українського народу моральних цінностей – патріотизму, соціальної справедливості, духовної єдності.

Продовжуючи тему ролі книги героїко-патріотичного спрямування у вихованні майбутнього громадянина-патріота Хемчян І. І. презентувала збірку патріотичних віршів «З Україною в серці», до якої увійшли твори переможців конкурсу патріотичної поезії, проведеного шкільними бібліотекарями в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек «Виховуємо громадянина – патріота України», а також методичні рекомендації «Патріотичне виховання у шкільних бібліотеках: методи і підходи», розроблені фахівцями ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського. Електронні версії видань представлені на порталі бібліотеки (збірка патріотичних віршів: http://dnpb.gov.ua/wp-content/uploads/2017/11/With_Ukraine_in_the_heart.pdf, методичні рекомендації: http://dnpb.gov.ua/wp content/uploads/2017/09/patriotic_education_method_recommend_2017.pdf).

Друга частина вебінару була присвячена підсумкам Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек «Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя». Хемчян І. І. наголосила на важливості обраної теми для місячника. Вона зазначила, що сьогодні, як ніколи, потрібні нові підходи і шляхи до усвідомлення учнівською молоддю потреби в зміцненні здоров’я, розвитку культури здоров’я. До пошуку ефективних шляхів розв’язання проблеми соціального здоров’я молоді цього року активно долучились і шкільні бібліотеки. У рамках Всеукраїнського місячника бібліотекарі разом з учасниками освітнього процесу працювали за такими напрямами: поповнення бібліотечного фонду документами з різних галузей знань, зорієнтованих на формування в учнів практичних навичок дбайливого ставлення до свого здоров’я; популяризування літератури про здоров’я та здоровий спосіб життя; організація традиційних і віртуальних тематичних книжкових виставок; інформаційний супровід та проведення масових заходів; залучення школярів до створення проектів і презентацій тощо.

Методист відділу культури та мистецтв КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти» Черномаз Лариса Костянтинівна та методист з бібліотечної справи НМЦ координації роботи методичних і загальноосвітніх установ і закладів освіти Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Фарварщук Валентина Пилипівна розповіли про досвід роботи з формування здорового способу життя засобами шкільної бібліотеки.

Науковий співробітник відділу науково-методичного забезпечення діяльності мережі освітянських бібліотек ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського Гончаренко Олена Леонідівна ознайомила учасників вебінару з фотозвітом про заходи, проведені шкільними бібліотекарями в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек «Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя». Шкільні бібліотекарі можуть використати у своїй роботі з популяризування здорового способу життя серед дітей та учнівської молоді презентації своїх колег за такими посиланнями:
https://drive.google.com/drive/folders/1VBx2K-GwG0lCjpdOE51eATJMCbktf10n?usp=sharing,
або https://mega.nz/#F!BSJC1AiS!SSDGttXBRlUlUodclrQn9A.

Третій блок вебінару стосувався актуальних питань діяльності шкільних бібліотек. Особливу увагу було приділено питанню впровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотек загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів. Завідувач відділу комплектування та наукового опрацювання документів ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського Лобановська Інна Георгіївна проінформувала учасників вебінару про те, що 22 березня 2017 р. Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 177 „Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації”. Згідно з нею Універсальна десяткова класифікація (УДК) стає єдиною класифікаційною системою для застосування в бібліотеках усіх типів і видів, інформаційних установах, видавництвах і видавничих організаціях, книготоргівельній мережі для індексування документів та інформаційних запитів.

На виконання цієї постанови Міністерство освіти і науки України видало Наказ № 929 від 26 червня 2017 р. „Про впровадження УДК в практику роботи бібліотек”. Для надання методичної допомоги на порталі ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського в рубриці «Бібліотечному фахівцю» створено сторінку „Упровадження Універсальної десяткової класифікації” (http://dnpb.gov.ua/ua/13560-2/). Усі зацікавлені можуть скористатися розміщеними там ресурсами. Доповідач надала практичні рекомендації щодо організації роботи з переведення фондів і каталогів освітянських бібліотек з ББК на УДК.

На завершення вебінару Хемчян І. І. як голова секції працівників шкільних бібліотек Української бібліотечної асоціації розповіла про її діяльність та запросила шкільних бібліотекарів стати її членами.

Для надання можливості широкому загалу шкільних бібліотекарів всіх областей України переглянути вебінар здійснено його відеозапис:

https://drive.google.com/file/d/17P2KKLNQouBz2xJmjNhbBWpss_MPupOs/view?usp=sharing.

Матеріал підготувала
завідувач відділу науково-методичного
забезпечення діяльності мережі
освітянських бібліотек
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського
Хемчян І. І.

2017.12.12-01 2017.12.12-02 2017.12.12-03 2017.12.12-04
2017.12.12-05 2017.12.12-06 2017.12.12-07 2017.12.12-08

 


Анонси та оголошення

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної наукової посади вченого секретаря Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали