НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Панельна дискусія «Виклики використання цифрових технологій у сфері культури»

14 червня 2019 р. у Львові на локації Tech Startup School НУ «Львівська Політехніка» відбувся Дискусійний форум «Синергія мистецтва, культури та технологій як джерело креативності та інновацій», участь у якому взяли близько 60 фахівців, серед яких – представники міністерства культури, міської адміністрації Львова, Українського культурного фонду, Державного агентства з питань електронного урядування, ГС «ХАЙ-ТЕК ОФІС Україна», бібліотек, архівів та музеїв, викладачі та студенти закладів вищої освіти, науковці, представники громадськості та ін.

Організатором форуму є ГО Агенція Європейських Інновацій та Tech Startup School Національного університету «Львівська Політехніка».

Мета форуму – обговорення сценаріїв розвитку в Україні творчої співпраці між представниками різних середовищ, які зацікавлені в ширшому проникненні сучасних цифрових технологій у сферу мистецтва і культури, а також знайти точки дотику з метою підтримки процесів формування креативних міждисциплінарних та міжсекторальних команд, спроможних генерувати нові інноваційні рішення на стику мистецтва і технологій.

На форумі було представлено Європейську ініціативу STARTS (s+t)*arts, яка направлена на підтримку спільних проектів представників науки, технологій і мистецтва та подолання бар’єрів між світом мистецтва і світом технологій, з метою стимулювання креативності та інновацій.

У рамках Дискусійного форуму відбулася панельна дискусія «Виклики використання цифрових технологій у сфері культури», яка присвячена визначенню напрямів і умов інноваційного розвитку установ пам’яті – бібліотек, архівів, музеїв. Проблеми розвитку цих інституцій пов’язані з безсистемним характером цифровізації спадщини, браком цифрових кваліфікацій та предметних знань, застарілістю нормативно-методичної бази, розриву рівнів можливостей учасників потенційного ринку послуг ІТ в культурі тощо.

Модератор дискусії – досвідчений фахівець з оцифровки, старший науковий співробітник відділу науково-технічного забезпечення та впровадження комп’ютерних технологій Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського Ольга Баркова – у своїй доповіді окреслила актуальні проблеми цифровізації вітчизняного сектору культурної спадщини, зокрема впровадження програмно-технологічних рішень в установах пам’яті та наповнення світового цифрового простору українським історико-культурним контентом. На прикладі діяльності низки культурних інституцій та ІТ-партнерів, співпраця яких розвивалася завдяки ініціативам з боку учасників заходів «Оцифроване надбання» у 2013–2018 рр., було показано здобутки з інтеграції українських ресурсів оцифрованої спадщини до Європіани, згадано приклади інноваційних впроваджень, зокрема технологій 3D в діяльність установ пам’яті. Обговорення здійснювалося навколо питань нормативно-правового забезпечення, стандартизації та уніфікації у сфері створення цифрових об’єктів, сучасного технологічного забезпечення та інфраструктурних рішень, а також кадрового забезпечення та підготовки фахівців.

Основними спікерами дискусії були: начальник науково-дослідного відділу з розробки та технічної перевірки стандартів Українського науково-дослідного і навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості Лариса Ваніфатова; голова правління ГО «Український центр розвитку музейної справи» Владислав Піоро; головний зберігач фондів Львів Скансен Руслан Сірий; директор ПП «Архівні інформаційні системи» Кирило Віслобоков; провідний інженер-програміст Рівненського обласного краєзнавчого музею Дмитро Маслов; ФОП «Кашпрук, ІТ-рішення, програмні розробки» Валерій Кашпрук; голова громадської організації «АРТ ГРУПА АРГО» Олег Голота; завідувач кафедри комп’ютерних наук Київського національного університету культури і мистецтв Олена Чайковська; завідувачка відділу науково-технічного забезпечення та впровадження комп’ютерних технологій Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського Наталія Вараксіна; заступник начальника відділу з питань музейної справи Міністерства культури України Ігор Ковалишин; проектний менеджер ФОП «Кашпрук, ІТ-рішення, програмні розробки» Ірина Кобець; директор Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» Михайло Федорин.

Учасники панелі показали власний досвід цифровізації та інновацій, проблеми і здобутки, пов’язані з галузевим та місцевим управлінням в секторі спадщини.

Важливим питанням дискусії стало дуальне навчання та міжсекторальна і міждисциплінарна підготовка кадрів із сучасними цифровими компетентностями. Визначено, що базові практичні локації з набуття цифрових компетенцій в секторі культурної спадщини доцільно організовувати в установах пам’яті, в діяльність котрих впроваджена оцифровка фондів.

Показані на форумі технологічні здобутки спільних проектів установ культурної пам’яті та ІТ-виробників, дозволяють усвідомлено сформулювати умови та напрями прориву українського сектору спадщини в ІТ та контентному розвитку на рівні європейських та світових стандартів і провідних практик.

За результатами заходу учасниками панельної дискусії підготовлено рекомендації.

Учасники дискусії висловили щиру вдячність організаторам за високий рівень проведеного форуму та актуальність порушених теми.

Матеріал підготували
завідувач відділу науково-технічного забезпечення
та впровадження комп’ютерних технологій,

Вараксіна Н.В.,
канд. техн. наук,
старш. наук. співроб.
відділу науково-технічного забезпечення
та впровадження комп’ютерних технологій
Баркова О. В.

20190614-01 20190614-02
20190614-03 20190614-04
20190614-05 20190614-06
20190614-07 20190614-08
20190614-09 20190614-10
20190614-11

Анонси та оголошення

14.01.2025

Шановні колеги!

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського спільно з КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» запрошує до участі у всеукраїнському науково-практичному семінарі «Проблеми сучасного словникарства», який відбудеться 5 лютого 2025 року у м. Кропивницький на базі Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Детальна інформація в інформаційному листі.

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали