НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Біографія Т. І. Цвелих

Тамара Іванівна Цвелих народилася 24 квітня 1910 р. в м. Кременчуці; походила з козацької родини.

Навчалася майбутня педагогиня в Харківському, потім в Київському державному університеті ім. Тараса Шевченка. У 1937 р., закінчивши університет, відбула встановлений іспитовий стаж педагогічної роботи в школі і була удостоєна звання учителя середньої школи. Свій педагогічний шлях розпочала з учителювання в Пирогівській школі на Київщині, потім деякий час виконувала обов’язки співробітниці з художнього виховання Київського обласного інституту вдосконалення вчителів.

Під час Другої світової війни Т. Цвелих була змушена евакуюватися в Курськ. Після війни повернулася в Україну і у 1949 р. успішно захистила дисертацію на тему: «Комсомольська підпільна організація «Молода гвардія» і її значення для виховання радянської молоді»  у спеціалізованій ученій раді Київського державного університету ім. Тараса Шевченка та здобула науковий ступінь кандидата педагогічних наук.

У 1951–1956 рр. Т. Цвелих була головним редактором журналу «Дошкільне виховання» (м. Київ), у якому розкривалися важливі теоретичні і практичні питання дошкільного виховання. Вона також мала велике навантаження в Київському педагогічному інституті ім. О. М. Горького (нині Національний педагогічний університет України імені М.П. Драгоманова) як декан педагогічного факультету й куратор групи. У інституті вона працювала разом із такими відомими українськими педагогами і психологами, як Григорій Боришполець, Микола Даденков, Григорій Костюк, Дмитро Ніколенко та ін.

З 1956 р. Т. Цвелих – наукова співробітниця Науково-дослідного  інституту педагогіки (НДІП) Української РСР. Під її керівництвом відділ морально-естетичного виховання НДІП розробив в 1964 р. «Орієнтовну програму з естетичного виховання учнів загальноосвітньої школи». Вона керувала авторською групою з розробки Програми морального виховання учнів різних вікових груп. Тамара Іванівна завжди мріяла про автономію естетичного підрозділу в Інституті педагогіки і її мрія збулася в 1970 р.

Тамара Іванівна була представницею національної інтелігенції, яка зазнала безповоротних втрат у роки політичних репресій в СРСР: її чоловік Анатоль Костенко (1908–1997), відомий літературознавець, провів у концтаборах і засланні сімнадцять років.

Т. Цвелих мала безліч захоплень: педагогіка і психологія, література, образотворче мистецтво, природа. Вона постійно самовдосконалювалась, була людиною неординарною, володіла неперевершеним умінням зацікавити науковою творчістю. Як талановитий наставник, Т. Цвелих підготувала близько чотирьох десятків кандидатів наук. Учні та друзі згадують її як людину привітну і доброзичливу, спілкування з якою  заряджало доброю енергетикою.

Померла Тамара Іванівна Цвелих в 2010 р.

Використана література:

  1. Хлєбнікова Л.О. Обереги пам’яті: Тамара Іванівна Цвелих. Інститут педагогіки АПН України 80. Київ: Педагогічна думка.2006. С.415–419.
  2. Світла і щедра мудрість Учителя (до 100-річчя від дня народження Тамари Цвелих). Мистецтво та освіта. 2012. №3. С. 10, 15, 60–62.

Анонси та оголошення

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної наукової посади вченого секретаря Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали