Документи іноземними мовами
У фонді Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського зберігається близько 15 000 документів англійською, німецькою, французькою, польською, італійською, чешською, болгарською та іншими мовами, що видані за кордоном. До складу фонду входить колекція «Видання ХVII – початку ХХ ст. іноземними мовами», що налічує понад 2000 рідкісних книг та періодичних видань, датованих 1615–1917 рр., частина яких належить до наукового об’єкта, що становить національне культурне надбання України (Постанова Кабінету Міністрів України № 1709 від 19. 12. 2001 р.) Колекція книжкових пам’яток містить підручники та навчальні посібники, енциклопедичні видання з різних галузей знань: педагогіки, психології, географії, хімії, фізики, математики, філософії, широко представлені твори художньої літератури.
Фонд документів іноземними мовами з 1918 року до сьогодення універсальний за змістом та тематикою. У різні роки він поповнювався за рахунок подарунків від міжнародних організацій, зокрема посольства Австрії, Британської ради в Україні, Французького культурного центру, Гете-Інституту, благодійного фонду «Сейбр-Світло» і відомого британського видавництва «Macmillan». Значний внесок у поповнення фонду здійснила Академія наук Польщі: 500 збірників наукових праць, матеріали конференцій, семінарів, підручники й посібники фахового спрямування, що висвітлюють розвиток наук про освіту, педагогіки та психології за кордоном.
У бібліотеці зберігаються всесвітньо відомі енциклопедії «Britannica» (1998 р.) і «Americana» (1998 р.), що є візитівкою фонду.
«Britannica» – найповніша й найстаріша універсальна енциклопедія англійською мовою. Її перше видання вийшло друком 1752 року під назвою «Енциклопедія, або Тлумачний словник наук, мистецтв і ремесел». Енциклопедія, за задумом авторів, мала стати практичним посібником із різних галузей діяльності, містити перевірену наукову інформацію та бути побудованою за алфавітним принципом. Свою сучасну назву «Britannica» отримала 1771 року, тоді вона складалася лише з трьох томів. Енциклопедія мала великий попит серед читачів, тому постійно вдосконалювалася, поповнювалася та перевидавалася. У нашій книгозбірні зберігається 15‑те видання цієї енциклопедії за 1998 рік. Усі томи «Британіки» містять загалом близько 32 тисяч сторінок, більше 65 тис. статей, 24 тис. фотографій, карт та ілюстрацій.
«Americana» – всесвітньо відома американська енциклопедія, перше видання якої датовано 1903/1904 роками й складалося лише з 16 томів. У бібліотеці зберігається її 30-томне видання, що вийшло друком 1998 року. Енциклопедія «Американа» розрахована на широке коло читачів, містить статті з природничих і точних наук, техніки та економіки, а також відомості про окремі твори літератури, музики, образотворчого мистецтва. Як правило, у ній розміщено статті-довідки, але зустрічаються й статті-огляди, зокрема про окремі країни, історичні події (наприклад «Вісімнадцяте століття», «Двадцяте століття»). Особливо детально подано матеріали про США та інші країни Північної та Південної Америки (біографії американських діячів, характеристики штатів США, міст, закладів). В упорядкуванні енциклопедії брали участь 6,5 тисяч осіб, результат роботи яких – 9 000 бібліографій, 150 000 перехресних посилань, понад 1 000 таблиць, 1 200 карт і близько 45 00 чорно-білих та кольорових фотографій.
У ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського зібрано різноманітний репертуар іноземних періодичних видань, а саме: рідкісні іноземні періодичні видання ХIX – початку ХХ ст.(«Die Deutsche Schule», «Monatsschrift für höhere Schulen», «Pädagogische Studien», «Teachers College Record», «The British Journal of Psychology» тощо), періодичні видання 1918 р. – поч XXI ст, надруковані у США, Франції, Беликій Британії, Німеччині, Польщі та інших країн Європи («Educational Evaluation and Policy Analysis», «Childhood Education», «Zeitschrift für Pädagogik», «Edukacja Ustawiczna Dorosłych», «La Revue Française de Pédagogie» тощо) на сторінках яких висвітлено історію розвитку й сучасний стан освіти в зарубіжних країнах.
Анонси та оголошення
22.01.2025
Щиро вітаємо
РОКИТЬКА ОЛЕКСАНДРА ВОЛОДИМИРОВИЧА
Бажаємо здоров’я, весни в душі, яскравого сонця, щастя, творчого натхнення, незмінно-позитивнвого настрою, затишку й тепла в колі Вашої родини, серед друзів і колег!
Директор та колектив ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського НАПН України Л. Д. Березівська14.01.2025
Шановні колеги!
Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського спільно з КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» запрошує до участі у всеукраїнському науково-практичному семінарі «Проблеми сучасного словникарства», який відбудеться 5 лютого 2025 року у м. Кропивницький на базі Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Детальна інформація в інформаційному листі.