НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Актуалізація практичних підходів інформаційно-аналітичного супроводу психологічної допомоги учасникам освітнього процесу

22 жовтня 2024 року за організацією відділу наукового інформаційно-аналітичного супроводу освіти (завідувач – Марина Ростока) за планом ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського (далі – ДНПБ) НАПН України відбувся завершальний етап Всеукраїнського науково-практичного онлайн-семінару «Школа інформаційно-аналітичного супроводу освіти з питань збереження психічного здоров’я в умовах воєнного стану та глобальної цифрової трансформації суспільства». Онлайн-семінар проведено у три етапи впродовж 2024 року з метою апробації та впровадження проміжних результатів прикладного наукового дослідження «Інформаційно-аналітичний супровід психологічної науки у воєнний та повоєнний періоди України» (2024–2025 рр., керівник наукового дослідження – Ольга Лучанінова). До семінару долучилися освітяни і психологи з різних куточків України – понад 70 осіб відповідно до електронної реєстрації учасників, а також представники керівництва та здобувачі вищої освіти Українського державного університету науки і технологій (м. Дніпро).

Згідно з порядком денним семінару розглянуто: основні напрями інформаційного супроводу освіти з травматизації населення України в умовах воєнного стану; засади інформаційно-аналітичного супроводу психологічної науки щодо виходу з кризових і травматичних ситуацій; умови обміну досвідом з використання діючих на території України психологічних освітніх програм, які спрямовані на підтримку психічного здоров’я освітян в умовах воєнного стану.

Розгляд цих питань в умовах воєнного стану актуалізує проблему інформаційно-аналітичного супроводу підтримки психічного здоров’я українських освітян і підвищення рівня їхньої обізнаності з питань ментального здоров’я.

Завершальний етап семінару мав підсумковий і психоедукаційний характер та акцентував на актуалізації практичних підходів саме щодо надання першої психологічної допомоги освітянам, усім учасникам освітнього процесу в контексті інформаційно-аналітичного супроводу освіти з питань збереження психічного здоров’я в умовах воєнного стану та глобальної цифрової трансформації суспільства як платформи для закладів вищої освіти, Нової української школи та громадських просвітницьких ініціатив.

Вітальним словом від імені дирекції бібліотеки відкрила семінар т. в. о. заступника директора з наукової роботи, завідувач відділу науково-освітніх інформаційних ресурсів, кандидат наук із соціальних комунікацій Лариса Пономаренко.

Модерацію заходу здійснювала провідний науковий співробітник відділу наукового інформаційно-аналітичного супроводу освіти ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, доктор педагогічних наук, професор Ольга Лучанінова, яка звернула увагу на актуальність інформаційно-аналітичного супроводу психологічних аспектів з питань збереження ментального здоров’я в умовах воєнного стану та глобальної цифрової трансформації суспільства; на кращих практиках вивчення міжнародного досвіду (аналіз програм та ініціатив інших країн, які успішно розв’язують проблему психічного здоров’я в освіті); запрошення представників громадських організацій; використання інтерактивних форматів (вебінари, онлайн-дискусії, майстер-класи, кейси); створення спільноти для подальшого обміну досвідом і співпраці). Під час презентації наведено результати опитування, проведеного центром Разумкова, щодо психологічного стану населення за рік (червень 2023 – червень 2024), яке уможливило висновок, що «ситуація погіршилася». Отже, питання семінару є надзвичайно актуальними.

До заходу долучилася проректор з науково-педагогічної роботи та гуманітарної політики Українського державного університету науки і технологій, доктор наук з державного управління, професор Галина Євсєєва, яка наголосила на значущості співпраці з такою потужною установою як ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, на підставі договорів про спільну діяльність з питань забезпечення психологічної безпеки учасників освітнього процесу, допомоги здобувачам вищої освіти.

В обговоренні проблематики онлайн-семінару, під час дискусії «Я і здорова нація», взяли участь заступники деканів з виховної роботи, керівник відділу виховної роботи зі студентами Українського державного університету науки і технологій, а також практичні психологи. Зокрема, керівник відділу виховної роботи зі студентами Валентина Бабенко зазначила, що цей семінар є важливим для заступників деканів з виховної роботи, оскільки поглиблює їхню теоретичну підготовку з питань захисту психологічного здоров’я здобувачів вищої освіти. Вона також запропонувала провести аналогічний семінар для здобувачів вищої освіти з практичними заходами, адже, хоча психологи вже проводять такі заходи, бракує можливостей повною мірою відчути ефект релаксації. Подібні заходи є важливим критерієм під час акредитації для НАЗЯВО.

Про теоретичні етапи стресу серед дорослих і студентської молоді розповів науково-педагогічний співробітник ННІ «Дніпровський хіміко-технологічний інститут» (УДУНТ) Павло Рябік. Він наголосив на потребі в отриманні інформаційно-аналітичних знань з вікової психології студентами, щоб психологічна допомога була правильною і психологічно сприйнятою.

Молодший науковий співробітник відділу наукового інформаційно-аналітичного супроводу Ольга Углова ознайомила учасників з науковою продукцією, віртуальним читальним залом освітянина на вебпорталі ДНПБ та корисними посиланнями на електронні ресурси, запросила відвідувати бібліотеку онлайн.

У процесі роботи семінару отримано звукове повідомлення від Вікторії Корсунської, психолога дитячо-юнацької психотерапії, члена асоціації психологів вищої школи України та Української спілки психотерапевтів, аспірантки Запорізького приватного університету, зі словами привітання учасникам семінару й порадами. Вона зазначила, що якість психічного здоров’я освітян поліпшується за умови дотримання безпеки праці й норм безпеки під час сирен; обмеження слухання й перегляду інформаційних каналів з метою уникнення надмірного впливу негативної інформації; переключення на легке читання або читання мотиваційної літератури щодо професійної діяльності; забезпечення режиму сну і прогулянок у паркових зонах; використання техніки дихання під час панічної атаки, методики квадратів, переключення з предмета на предмет тощо.

За результатами дискусії учасники заходу колективно розробили «інформаційно-аналітичний рецепт» ментального здоров’я. Спільно визначаючи складові, вони озвучили такий рецепт: беремо спокій, мир, розуміння родини/рідних, змішуємо з позитивними емоціями, додаємо техніки дихання та любов. Прикрашаємо все це позитивним мисленням і насолоджуємося результатом.

Рефлексією семінару була думка про важливість практичного складника в програмі школи інформаційно-аналітичного супроводу освіти з питань збереження психічного здоров’я освітян в умовах воєнного стану та глобальної цифрової трансформації суспільства

Заключний етап онлайн-семінару успішно завершено!

 

Інформацію підготувала
провідний науковий співробітник,
доктор педагогічних наук, професор

Ольга ЛУЧАНІНОВА

   

   


Анонси та оголошення

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної наукової посади вченого секретаря Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали