Рідкісні видання
Одне з головних завдань ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського є надання доступу користувачам до виняткових документів із фахових питань, які мають велике наукове, історичне та культурне значення. У фонді рідкісних видань (фонд РВ) зберігаються книги і брошури видані до 1945 року, а також періодичні видання цього періоду.
Зважаючи на величезну соціально-культурну значимість і цінність зібраних видань та необхідність активізувати роботу з їх збереження і впровадження у науковий обіг, цьому фонду надано статус «науковий об’єкт, що становить національне надбання України»
згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1709 від 19. 12. 2001 р.
Перлинами фонду можна вважати найдавніші видання: «Філософія Сенеки» (1615), «Новий Заповіт» (1714) видрукувані латинською мовою; фотокопія видання «Беседа избранная о воспитании чад» Иоанна Златоуста (1609); «Краткое руководство к наречию» М. В. Ломоносова (1748); прижиттєві видання творів, наукових праць видатних педагогів – М. Пирогова, К. Ушинського, С. Русової, Т. Лубенець, психологів – В. Бехтерева, І. Сікорського, В. Вагнера, Г. Челпанова, письменників – П. Куліша, В. Винниченка, О. Кониського, істориків – Д. Бантиш-Каменського, І. Огієнка, В. Щербини.
У фонді РВ сформовано: тематичні зібрання «Педагогіка», «Психологія», колекції «Шкільні підручники і навчальні посібники», «Періодичні видання 1807–1917 рр.».
Для роботи з фондом РВ у відділі наукової організації та зберігання фонду створено сектор рідкісних видань (сектор РВ). Основні напрями діяльності сектору РВ: наукове формування і організація зберігання, використання та збереження фонду РВ, створення електронної бази даних на рідкісні видання, що зберігаються у бібліотеці, розроблення інструктивних та методичних матеріалів з управління фондом РВ.
У 2010 році розпочата робота з формування електронного каталогу рідкісних видань. На сьогодні база даних складає більше 13,000 записів.
Для обслуговування користувачів раритетними виданнями створюються електронні копії, що дозволяє активно використовувати документи у наукових дослідженнях не завдаючи фізичних пошкоджень документам. У локальній мережі бібліотеки розміщено більше 1500 повнотекстових документів педагогічного, психологічного та історико-культурного змісту, з них 300 видань навчальної літератури та понад 1000 документів іноземними мовами. Крім того зроблені перші кроки до електронної доставки документів територіально віддаленим користувачам.
Тематичне зібрання «Педагогіка» об’єднує документи з історії педагогіки, педагогічної психології, дидактики, методики викладання предметів, соціальної педагогіки, педагогіки початкової та середньої освіти, професійної та вищої школи, шкільні програми. У колекції зберігаються твори видатних педагогів минулого Я. А. Коменського, І. Песталоцці, Ж.-Ж. Руссо, Д. Локка, Ф. Прокоповича, О. Духновича, К. Ушинського, М. Пирогова, М. Корфа, С. Русової, Г. Ващенка, В. Сухомлинського та ін.
Тематичне зібрання «Психологія» містить документи психологічного змісту з історії, становлення і розвитку психологічної науки у працях вітчизняних та зарубіжних психологів. Золотим надбанням у фонді бібліотеки є творчий доробок психологів Бехтерева В., Введенського О., Бена А., Вагнера В., Зеленського М., Челпанова Г., Сікорського І. та ін.
Деякі видання оцифровані і представлені у локальній мережі, зокрема:
Линницкий П. Мышление и познание. – Харьков, 1896
Сикорский И. А. Всеобщая психология с физиогномикой в иллюстрированном изложении. – Киев, 1912
Челпанов Г. Учебник психологии (для гимназий и самообразования). – Киев, 1907
До колекції «Шкільні підручники і навчальні посібники» увійшли документи 1748–1998 років видання, які упорядкували вітчизняні педагоги.
Серед навчальних книжок є підручники Граматка (1857), О. Кониського «Арихметика або щотниця» (1907), «Русская первая языкоучебная читанка» (1869), С. Русової «Український буквар» (1906), М. Гатцука «Українська абетка» (1861), Т. Лубенця «Граматка» (1917) та ін. Перлиною колекції є «Граматка» (кулішівка), видана П. Кулішем (1857) – українським письменником, літературним критиком, фольклористом, етнографом, мовознавцем, педагогом, культурно-освітнього діячем, перекладачем.
З метою інформаційного забезпечення науковців, освітян у їхніх дослідженнях з питань історії розвитку освіти та вітчизняного підручникотворення створено каталоги:
- Підручники та навчальні посібники для початкових і середніх навчальних закладів (1748–1917 рр.) у фондах Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В. О. Сухомлинського;
- Підручники і навчальні посібники з гуманітарних дисциплін для початкових і середніх навчальних закладів (1918–1945 рр.) з фонду Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В. О. Сухомлинського;
- Підручники і навчальні посібники з природничо-математичних дисциплін для початкових і середніх навчальних закладів (1918–1945 рр.) з фонду Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В. О. Сухомлинського.
Повнотекстова база, що налічує близько 300 видань навчальної літератури.
Колекція «Періодичні видання 1807–1917 рр.» складає близько 200 назв, зокрема 130 – педагогічної і психологічної тематики. До зібрання ввійшли часописи російською та українською мовами, що виходили друком у Києві, Полтаві, Харкові, Львові, Чернівцях, та інших містах.
У фонді зібрано майже повні комплекти періодичних видань: «Вільна українська школа», «Киевская Старина», «Світло», «Українська хата”,, «Учитель» тощо.
Повний перелік журналів з детальним описом представлено у історико-бібліографічному дослідженні «Журнали психолого-педагогічної тематики ХІХ – початку ХХ ст. з фонду Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В. О. Сухомлинського».
У 2016 р. у бібліотеці відкрито кімнату-музей рідкісної книги.
Анонси та оголошення
01.09.2024
Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної) Детальніше...
01.09.2024
Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної наукової посади вченого секретаря Детальніше...