НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Музиченко О. Ф.

МУЗИЧЕНКО ОЛЕКСАНДР ФЕДОРОВИЧ

(1875-1940)

Muzichenko_1

Видатний український учений, педагог і етнограф, громадський діяч.

Закінчив з відзнакою в 1900 р. Ніжинський історико-філологічний інститут князя Безбородька (НІФІ), де навчався на словесному відділенні. Почав працювати вчителем російської словесності, історії й логіки в 4-й Одеській чоловічій гімназії. В 1904 р. за пропозицією Міністерства народної освіти розпочав підготовку до здобуття професорського звання з педагогіки в Новоросійському (Одеському) університеті. Із другої половини 1906 по червень 1908 р. стажувався на кафедрі педагогіки в Ієнському університеті в Німеччині.

У серпні 1908 р. одержав запрошення повернутися до alma mater і був обраний на Конференції НІФІ викладачем педагогіки та філософії. 16 вересня 1908 р. обраний також Ученим секретарем Конференції НІФІ. Крім роботи в інституті на громадських засадах виконував у 1909 р. обов’язки Голови педагогічної ради жіночої гімназії О. Ф. Крестинської, викладав на педагогічних курсах, перераховуючи гонорари на навчання бідних студентів.

З грудня 1910 р. викладав на тимчасових курсах із підготовки вчителів середніх шкіл у Києві. Тоді ж одержав запрошення прочитати курси «Школознавство», «Вступ до експериментальної дидактики» у Фребелівському педагогічному інституті. З огляду на це остаточно переїхав до Києва, де працював учителем, а пізніше – інспектором 4-ї Києво-Печерської гімназії.

О. Ф. Музиченко став одним із засновників і першим директором Київського педагогічного музею (1912–1913).

Під час діяльності українських урядів (1917–1919) займав посаду інструктора Генерального секретаріату освіти, закладав основи національної школи, брав активну участь у роботі Всеукраїнської академії наук.

З 1917 р. працював директором 4-ї Київської гімназії, а з 1920 р. очолив Київську трудову школу № 43 і одночасно працював професором Київського інституту народної освіти.

О. Ф. Музиченко залишив яскравий слід у дорадянському кримознавстві як етнограф болгарського населення півострова. Педагогічний творчий доробок вченого охоплює такі питання: зарубіжна педагогічна думка та шкільна практика; обґрунтування засад розвитку національної школи України; організація та проведення комплексного навчання в українських школах; методика навчання у початковій школі.

У центр розгляду всіх цих проблем О. Ф. Музиченко поставив формування активної самостійності й самодіяльності дитини. Він був одним з найбільших прихильників виховуючого навчання, яке розглядав як упровадження активних методів навчання, що спираються на доцільно обраний зміст освіти.

 

Матеріал підготовлено
Прохоренко О. М.,
наук. співробітником відділу науково-документного забезпечення
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського,
2015 р.,

доповнено Демидою Є. Ф.,
наук. співробітником
відділу педагогічного джерелознавства та біографістики
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського,
2020 р.

Світлина:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Музиченко_Олександр_Федорович.jpg


Анонси та оголошення

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної наукової посади вченого секретаря Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали