НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Ушанування пам’яті І. Федорова

У 1883 році було випущено одразу два жетони з однаковим оформленням в честь Івана Федорова. Перший був виготовлений з олов’яно-цинкового сплаву. Маса – 6,96 г. Діаметр – 25 мм. Другий з вушком викарбували зі срібла. Маса – 8,75 г. Діаметр – 25 мм. Клейма на лицьовій стороні: пробірне „91” і герб Санкт-Петербурга і майстра іменне „ПС”.

У 1909 році в Москві біля Китайгородської стіни, навпроти Синодальної друкарні (стародавнього Друкарського двору), було встановлено пам’ятник Івану Федорову роботи скульптора С. М. Волнухіна. Зображення Івана Федорова невідомі, немає навіть його словесного портрету. Волнухін спільно з художником С. В. Івановим і істориком І. Е. Забєліним створили узагальнений образ, цей образ і відбитий в пам’ятнику.

У 1941 році режисер Григорій Левкоїв зняв художній історико-біографічний фільм „Першодрукар Іван Федоров”.

У Росії його іменем названо продовжуване видання, присвячене стародрукам, – „Федоровські читання” (М., 1976 і далі).

У 1977 році у Львові відкрито пам’ятник Івану Федорову.

У 1977 році в Святоонуфріевському монастирі було відкрито музей Івана Федорова. У 1990 році музей було виселено з цього приміщення в зв’язку з передачею монастиря ордену василіан, і всі його експонати зберігалися в підвалах Львівської картинної галереї . У 1997 р. музей знову відкрито в новому приміщенні під назвою «Музей мистецтва давньої української книги».

У 1983 році світова громадськість широко відзначала 400-річчя від дня смерті Івана Федорова. До цієї події в СРСР було випущено ювілейний мідно-нікелевий карбованець. Діаметр – 31 мм, маса – 12,8 г. Гурт: два написи «ОДИН РУБЛЬ», розділені двома крапками. Випуск 03.01.1984 р Автори: ескізів – Крилов, моделей – С. М. Іванов. Тираж: 3 000 000.

У 1991 році на Кіностудії ім. Горького було знято п’ятисерійний історичний фільм „Одкровення Іоанна Першодрукаря”, режисери – Юрій Сорокін, Юрій Швирьов. У головних ролях: Федір Сухов, Інокентій Смоктуновський, Марина Шилова, Маргарита Терехова, Микита Джигурда, Валерій Порошин та інші. В кінотеатрах фільм вийшов в прокат під назвою „Іван Федоров”.

У 2009 році прославлений в Руській православній старообрядницькій церкві як святий праведний диякон Іоанн, словенським книгам друкар.

У виданому друком в жовтні 2015 року церковному календарі Російської Православної старообрядницької Церкви на 2016 рік вперше опубліковано молебний канон першодрукареві Івану Федорову і фотографія його ікони.

13–14 березня 2014 р. у Москві відбулася конференция „450 лет “Апостолу” Ивана Федорова: история раннего книгопечатания в России (памятники, источники, традиции изучения)” .

На честь Івана Федорова названо Московський видавничо-поліграфічний коледж. 23 липня 2010 року Московському державному університеті друку було присвоєно ім’я Івана Федорова у зв’язку з 80-річчям заснування університету.

Іменем Івана Федорова довгий час називали Український поліграфічний інститут у Львові (тепер Українська академія друкарства).

У Бердичеві, Києві (з 1977 р.),  Львові (з 1949 р.), Волгограді та Казані є вулиці, що носять ім’я Івана Федорова.

У місті Старокостянтинові (Хмельницька область) на честь Івана Федорова названо Центральний парк.

Відкриття пам’ятника Івану Федорову,
фото 1970-х років

Музей староукраїнської книги.
м.  Львів

Скульптор Анатолій Галян. Будівля музею староукраїнської книги (Львів) і трифігурна композиція перед його фасадом – пам’ятник Івану Федорову з учнями: Петром Мстиславцем і Андроником Невежей

Львів. Монастир Св. Онуфрія.
Пам’ятна дошка І. Федорову

Марка, присвячена І. Федорову, СРСР, 1933

Марка, присвячена І. Федорову, СРСР, 1983

Марка, присвячена І. Федорову, РФ, 2010

Марка, присвячена виданню „Апостола” 1564 р., СРСР, 1991

Монета Держбанку СРСР
номіналом 1 карбованець

 


Анонси та оголошення

20.02.2024

Конкурс на заміщення вакантних наукових посад Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського НАПН України Наказ від 19 лютого 2024 р.  № 11.     Детальніше...

08.02.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної) Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали