НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Біографія Т. Г. Лубенця

Лубенець Тимофій Григорович народився 21 лютого 1855 р. в м. Кролевці Чернігівської губернії (тепер райцентр Сумської області) в небагатій міщанській родині.

Навчався в Кроленецькому повітовому училищі, після його закінчення — в Чернігівській земській учительській семінарії. У 1873 р. розпочав учительську практику. Працював спочатку на Чернігівщині, пізніше – на Вінничині. Водночас складав підручники для початкової школи, основною відмінністю яких від використовуваних у школі в ті часи було те, що зміст їх був максимально наближений до сільського життя. Саме в цьому бачив педагог запоруку успішного навчання селянських дітей. Такі погляди Тимофія Григоровича не збігалися з офіційною освітньою політикою. Його підручники конфісковували та забороняли для використання в школах. Сам Лубенець зазнавав переслідування. З 1983 р. протягом 6 років він працював учителем російської мови й арифметики підготовчого класу Київської першої гімназії, пізніше — інспектором народних училищ при Управлінні Київського навчального округу, директором народних училищ Київської губерні. З останньої посади був звільнений у 1913 р. за демократичну діяльність у галузі освіти та позбавлений права викладання. У 1914 р. відновив викладацьку діяльність за підтримки інтелігенції м. Києва. Викладав педагогіку й методику на Київських вищих жіночих курсах.

Протягом трьох років (до 1918) був деканом педагогічного факультету цих курсів. У пожовтневий період Лубенець займався справою організації українського шкільництва. Протягом п’яти років (1919—1924) керував Дослідною трудовою школою №4 у Пущі Водиці. Створював підручники, книги та посібники для нової трудової школи. У 1924 р. Київський губернський відділ профспілки працівників освіти прийняв рішення вважати Лубенця Т. Г. Героєм праці з нагородженням відповідною нагородою.

1926 р. вийшов на пенсію, продовжуючи працювати на ниві освіти. Своєю багаторічною педагогічною працею Тимофій Григорович чимало прислужився справі народної освіти України.

Активною діяльністю відзначився у галузі дошкільного виховання. Разом із дружиною, яка все життя опікувалася питаннями суспільного дошкільного виховання, створив у 1906 р. Київське товариство народних дитячих садків. Складені педагогом численні україномовні підручники і посібники для початкової школи відіграли значну роль у становленні національної освіти. Великою популярністю користувалися його підручники для дорослих. Педагогічні праці Лубенця насичені величезною кількістю дидактичних і метод, рекомендацій, що й нині не втратили своєї актуальності.

Численні його підручники і посібники призначалися в основному для початкової школи. Це, зокрема, «Обшеполезный задачник» (1876), «Сборник арифметических задач для начального преподавания арифметики в народних училищах» (1880), «Читанка» (1883), «Русский букварь» (1916), «Граматка. Український буквар з малюнками» (Вид. 4, поправлене, 1917). Чимало праць Лубенця присвячено питанням теорії та методики початкового навчання, дошкільного виховання й освіти дорослих («О наказаниях в детском возрасте» (1908), «Об игрушках» (1909), «О наглядном преподавании» (1911), «Дети и их воспитатели» (1912), «До питання про школу для дорослих» (1919) та ін.). В основній своїй пед. праці «Педагогические беседы» (1903) Тимофій Лубенець виклав погляди щодо мети, завдань і змісту освіти, розкрив своє бачення принципів і методів навчання й виховання.

 

Самоплавська Т. О. Лубенець Тимофій Григорович / Т. О. Самоплавська // Енциклопедія освіти / Акад. пед. наук України; головний ред. В. Г. Кремень. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – С. 459-460.


Анонси та оголошення

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної посади заступника директора з наукової роботи (бібліотечної)  Детальніше...

01.09.2024

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського оголошує конкурс на заміщення вакантної наукової посади вченого секретаря Детальніше...

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали