Освітянські бібліотеки як центр інформаційно-комунікаційної підтримки в реаліях сьогодення

  • Тетяна Павленко ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, Київ, Україна
Ключові слова: освітянські бібліотеки, воєнний стан, інформаційно-комунікаційна підтримка, ресурси, трансформація, ментальне здоров’я.

Анотація

У статті досліджено діяльність освітянських бібліотек в умовах війни. Проаналізовано наукові праці з цієї проблеми, виокремлено студії Л. Березівської, О. Вдовіної, С. Герасимової, Т. Кулаковської, А. Потіхи, С. Сердюк, Г. Солоіденко, Л. Туровської. Розкрито важливі аспекти інформаційно-комунікаційної підтримки користувачів бібліотек: науковців, учителів, волонтерів, вимушено переміщених осіб. Висвітлено інформацію про тематичні колекції інформаційних ресурсів на вебсайтах бібліотек, що забезпечують користувачів актуальною та корисною інформацією.

Зазначено, що інформаційно-комунікативна підтримка бібліотек України в умовах війни набуває особливого значення. Активізувались нові форми й методи просвітницької роботи, затребувані бібліотечні послуги, що відповідають запитам населення та вимогам сьогодення. Бібліотеки стали майданчиками популяризації освіти, правової грамотності, психологічної підтримки.

На вебсайтах освітянських бібліотек з’явилися ресурси, на яких можна отримати онлайн-консультацію професійного психолога, контакти, посилання, поради, техніки та методики, що допоможуть опановувати стрес, тривогу, гнів, піклуватися про ментальне здоров’я – своє та людей поруч. Наголошено, що психологічна підтримка є надзвичайно важливою для людей, травмованих ментально й фізично, які переживають перманентний стрес. Попри повномасштабну війну бібліотеки продовжують виконувати функцію центрів культури, представляють виставки-огляди, відеопрезентації, що відображають на вебсайтах напрями діяльності бібліотек мережі (ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки, бібліотеки Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинсього, Кам’янець-Подільського університету ім. І. Огієнка, Київського університету ім. Б. Грінченка та ін.) під час війни та адаптацію засобів інформаційної, соціокультурної роботи до злободенних потреб.

Розкрито роль бібліотек в інформаційному освітньо-науковому просторі України в реаліях сьогодення. З’ясовано, що під час війни бібліотеки переходять від традиційного середовища до соціального простору, який може успішно протистояти впливам ворожих інформаційних, культурних та психологічних стратегій.

Біографія автора

Тетяна Павленко, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, Київ, Україна

науковий співробітник відділу науково-освітніх інформаційних ресурсів

Опубліковано
2024-11-08
Як цитувати
Павленко, Т. (2024). Освітянські бібліотеки як центр інформаційно-комунікаційної підтримки в реаліях сьогодення. Науково-педагогічні студії, (8), 271-282. https://doi.org/10.32405/2663-5739-2028-8-271-282
Розділ
Науково-інформаційне забезпечення освіти