НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Галятовський Іоаникій

ІОАНИКІЙ (ЙОАНИКІЙ) ГАЛЯТОВСЬКИЙ (ҐАЛЯТОВСЬКИЙ)

(бл. 1620 – 1688)

Талановитий учений, педагог, видатний проповідник, досвідчений церковний і політичний діяч XVІІ ст. Заклав основу риторичного вчення українською мовою та відіграв важливу роль у розвитку теорії вітчизняного красномовства.

Здобув освіту у Києво-Могилянському колегіумі. У 1649–1651 рр. був у ньому професором риторики, пізніше – ректором. У 1651 р. прийняв чернецтво. З 1669 р. й до кінця життя – архімандрит Єлецького Успенського монастиря в Чернігові.

На посаді ректора Києво-Могилянського колегіуму (1659–1664) багато зробив для відродження навчального закладу, зруйнованого після воєнних дій в Україні в 50-х роках XVII ст., дбав про те, щоб навчання було на рівні вищої європейської школи. З цією метою написав низку творів навчального характеру, які широко використовували як педагоги, так і учні. Найвідоміший з них – посібник з риторики «Ключ розуміння» (Київ, 1659; Львів, 1663, 1665).

Автор збірки «Скарбниця потребна» (Новгород-Сіверський, 1676), теологічного трактату «Душі людей померлих» (Чернігів, 1687), низки полеміко-богословських трактатів публіцистичного характеру та інших творів (усього бл. 20).

Представник типово барочних форм і стилістичних прийомів, які в ту епоху панували в українському письменстві. Його праці написані українською літературною мовою, що значною мірою наближається до народнорозмовної, і польською.

Творчий спадок Іоаникія Галятовського – значний внесок у духовно-інтелектуальну скарбницю національної культури.

Матеріал підготовлено
Демидою Є. Ф.,
науковим співробітником
відділу педагогічного джерелознавства та біографістики
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського,
©, 2020 р.

Світлини:
https://photo-lviv.in.ua/lviv-i-pershyj-pidruchnyk-z-homiletyky/;
https://textbook.com.ua/istoriya/1549363917/s-13?page=1


Анонси та оголошення

28.03.2023

flowers9

Щиро вітаємо

ПРОЦЕНКО ГАННУ ВОЛОДИМИРІВНУ

з Днем народження!

Бажаємо здоров’я, весни в душі, яскравого сонця,  щастя, творчого натхнення, незмінно-позитивнвого настрою, затишку й тепла в колі Вашої родини, серед друзів і колег!

Директор та колектив ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського НАПН України

Л. Д. Березівська

18.03.2023

Шановні колеги!

Запрошуємо взяти участь у роботі круглого столу «Сучасні технології візуалізації колекцій цифрових освітніх ресурсів (до Всеукраїнського фестивалю науки). Захід відбудеться 17 травня 2023 р. у Державній науково-педагогічній бібліотеці України імені В. О. Сухомлинського НАПН України у змішаному форматі.

Інформаційний лист

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали