НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Галятовський Іоаникій

ІОАНИКІЙ (ЙОАНИКІЙ) ГАЛЯТОВСЬКИЙ (ҐАЛЯТОВСЬКИЙ)

(бл. 1620 – 1688)

Талановитий учений, педагог, видатний проповідник, досвідчений церковний і політичний діяч XVІІ ст. Заклав основу риторичного вчення українською мовою та відіграв важливу роль у розвитку теорії вітчизняного красномовства.

Здобув освіту у Києво-Могилянському колегіумі. У 1649–1651 рр. був у ньому професором риторики, пізніше – ректором. У 1651 р. прийняв чернецтво. З 1669 р. й до кінця життя – архімандрит Єлецького Успенського монастиря в Чернігові.

На посаді ректора Києво-Могилянського колегіуму (1659–1664) багато зробив для відродження навчального закладу, зруйнованого після воєнних дій в Україні в 50-х роках XVII ст., дбав про те, щоб навчання було на рівні вищої європейської школи. З цією метою написав низку творів навчального характеру, які широко використовували як педагоги, так і учні. Найвідоміший з них – посібник з риторики «Ключ розуміння» (Київ, 1659; Львів, 1663, 1665).

Автор збірки «Скарбниця потребна» (Новгород-Сіверський, 1676), теологічного трактату «Душі людей померлих» (Чернігів, 1687), низки полеміко-богословських трактатів публіцистичного характеру та інших творів (усього бл. 20).

Представник типово барочних форм і стилістичних прийомів, які в ту епоху панували в українському письменстві. Його праці написані українською літературною мовою, що значною мірою наближається до народнорозмовної, і польською.

Творчий спадок Іоаникія Галятовського – значний внесок у духовно-інтелектуальну скарбницю національної культури.

Матеріал підготовлено
Демидою Є. Ф.,
науковим співробітником
відділу педагогічного джерелознавства та біографістики
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського,
©, 2020 р.

Світлини:
https://photo-lviv.in.ua/lviv-i-pershyj-pidruchnyk-z-homiletyky/;
https://textbook.com.ua/istoriya/1549363917/s-13?page=1


Анонси та оголошення

25.02.2024

Щиро вітаємо

ЛОБАНОВСЬКУ ІННУ ГЕОРГІЇВНУ

з Днем народження!

Бажаємо здоров’я, весни в душі, яскравого сонця,  щастя, творчого натхнення, незмінно-позитивнвого настрою, затишку й тепла в колі Вашої родинисеред друзів і колег!

Директор та колектив ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського НАПН України Л. Д. Березівська

03.03.2022

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали