Зарубіжний досвід використання АБІС KOHA

  • Олексій Шило ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, Київ, Україна
  • Катерина Щегельська ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, Київ, Україна
Ключові слова: АБІС Koha, автоматизація бібліотек, бібліотечні системи, світовий досвід, міжнародні бібліотечні стандарти.

Анотація

Cтаття присвячена розгляду світових тенденцій впровадження автоматизованих бібліотечних інформаційних систем (АБІС), зокрема АБІС Koha.

Зазначено, що АБІС є складними інформаційними системами, процес розроблення, тестування й впровадження яких є тривалим і займає кілька років. Цей прцес, як правило, здійснюється за участі великих команд програмістів, що тісно співпрацюють з фахівцями бібліотечної справи. Основною вимогою до АБІС є підтримка сучасних міжнародних стандартів, що зумовлює можливість їх взаємодії та стандартизує технології роботи із ними. АБІС Koha являє собою комплексне веборієнтоване програмне рішення на основі відкритих кодів за технологією Web 2.0, що використовує вдосконалене системне програмне забезпечення та передові програмні технології.

Проаналізовано поширення АБІС Koha у бібліотеках світу та наголошено, що Koha є однією із найбільш затребуваних бібліотечно-інформаційних систем. На основі доповіді міжнародної спільноти про використання АБІС Koha з’ясовано, що рівень задоволеності сервісами АБІС Koha зростає протягом останніх 15 років.

Сьогодні АБІС Koha є найпопулярнішою бібліотечною системою з відкритим кодом у світі та перспективною альтернативою пропрієнтарним АБІС, таким як ІРБІС та ін.

Визначено, що використання АБІС Koha в бібліотеках зарубіжних країн виявляє позитивну динамку як у підвищенні задоволеності роботою із системою Koha, так і в зростанні переходів в управлінні бібліотекою на АБІС Koha від інших інформаційних систем. Суттєві переваги Koha над пропрієнтарними АБІС зумовлюють дедалі більшу кількість переходів на цю систему.

Біографії авторів

Олексій Шило, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, Київ, Україна

науковий співробітник відділу цифрових технологій та комп’ютерного забезпечення,

Катерина Щегельська, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, Київ, Україна

молодший науковий співробітник відділу науково-освітніх інформаційних ресурсів

Опубліковано
2024-11-08
Як цитувати
Шило, О., & Щегельська, К. (2024). Зарубіжний досвід використання АБІС KOHA. Науково-педагогічні студії, (8), 301-312. https://doi.org/10.32405/2663-5739-2028-8-301-312
Розділ
Науково-інформаційне забезпечення освіти