Олекса Тихий (1927–1984) та його педагогічна візія

  • Олександр Міхно Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О. Сухомлинського, м. Київ, Україна
Ключові слова: педагогічна персоналія, історія освіти, педагогічна біографіка, енциклопедичний біографічний словник.

Анотація

У статті досліджено життєвий шлях і педагогічний доробок Олекси Тихого, діяча національно-визвольного руху, дисидента й  педагога, уродженця Донеччини. Актуальність дослідження обґрунтовано важливістю розгляду внеску О. Тихого в розвиток українського шкільництва в контексті сучасної української освіти та національного самоусвідомлення. Акцентовано на тому, що історія української освіти та педагогічної думки, зокрема діяльність О. Тихого, є важливим елементом тематизації історії Донеччини, що сприяє поверненню цього регіону в національний культурний контекст.

Дослідження спирається на численні джерела (біографічні матеріали, спогади сучасників, а також публікації, які розкривають правозахисні та педагогічні аспекти діяльності О. Тихого), що дало змогу комплексно й об’єктивно оцінити його педагогічну спадщину.

Проаналізовано педагогічний доробок О. Тихого: статті «Про проблеми реформи шкільної освіти», «На перехресті думок», «Домашні завдання», «Думки про виховання», «Якою я уявляю школу в майбутньому?». У формі таблиці подано новаторські педагогічні ідеї О. Тихого (за листом до М. Микитюка).

Представлено педагогічну концепцію О. Тихого та розкрито її значення для сучасної освіти в Україні, зокрема наголошено на його підходах до виховання та  інтеграції національної культури в навчальний процес. Розкрито педагогічну візію О. Тихого, фундаментом якої є морально-етичні цінності. Обгрунтовано, що її основні принципи – національний дух, інтернаціоналізм, народна спрямованість, політехнічний підхід і трудовий компонент – можуть слугувати основою для розвитку комплексної освітньої моделі, що відповідає потребам сучасного українського суспільства.

З’ясовано, що педагогічні погляди О. Тихого є актуальними й сьогодні, особливо в умовах необхідності формування у молодого покоління національної свідомості та любові до рідної мови і культури.

Розміщено біографічну довідку про Олексу Тихого, яка увійде до енциклопедичного біографічного словника «Педагоги України» (друга половина ХІХ – початок ХХІ ст.). Визначено напрями для подальших досліджень його педагогічної спадщини.

Біографія автора

Олександр Міхно, Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О. Сухомлинського, м. Київ, Україна

доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, директор Педагогічного музею України, головний науковий співробітник відділу педагогічного джерелознавства та біографістики

Опубліковано
2024-11-08
Як цитувати
Міхно, О. (2024). Олекса Тихий (1927–1984) та його педагогічна візія. Науково-педагогічні студії, (8), 64-86. https://doi.org/10.32405/2663-5739-2028-8-64-86
Розділ
Історико-освітні студії