БІБЛІОТЕКА ЯК ПЛАТФОРМА ОСВІТИ ДОРОСЛИХ В УМОВАХ ЦИФРОВИХ ТРАНСФОРМАЦІЙ
Анотація
Анотація. У статті проаналізовано прогресивний досвід українських бібліотек з вивчення потреб поживачів і використання цього дослідження щодо розширення пропозицій нових послуг бібліотеки. Автор, на основі аналізу прогресивного досвіду бібліотек, робить висновки про новий статус публічних бібліотек у житті громади, про необхідність впровадження у менеджмент бібліотеки маркетингових досліджень і дослідження потреб громади. Аналіз досвіду бібліотек вказує на необхідність розширення послуг, орієнтуючись на потреби громади в умовах цифрових трансформацій суспільства. Автор робить акцент на дослідженні вразливих верств населення (людей поважного віку, людей з особливими потребами, малозабезпечених і багатодітних сімей тощо) і на можливостях, які дає робота з цими категоріями клієнтів в умовах цифровізації. Розкривається новий погляд на функціонал бібліотек, у якому бібліотека розглядається як платформа для освіти дорослих впродовж життя. Зокрема, у статті розглядаються перспективи створення на платформі бібліотеки
університетів третього віку. Представлені проміжні результати констатувального етапу науково-прикладного дослідження «Інформаційноаналітичний супровід цифрової трансформації освіти і педагогіки: вітчизняний і зарубіжний досвід». Автор робить висновки щодо напрямів використання прогресивного українського досвіду у динамічному розвитку інформаційно-цифрового простору освіти дорослих. Наголошено на тому, що цифрова трансформація освіти дорослих є перспективним напрямом розвитку модернізації та реформування бібліотечних осередків.
Актуалізовано роль Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. Сухомлинського в цьому контексті та зазначено вагомий внесок у науковий доробок дослідників у систему інноватизації інформаційноаналітичного супроводу цифрової трансформації освітньої галузі і педагогічної науки.