НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Біогафія Ф. Діттеса

Фрідріх Діттес (Dittes) – великий німецький педагог і буржуазний демократ, видатний керівник ліберального німецького та австрійського учительства 2-ї половини 19-го століття. Народився 23 вересня 1829 в Ауербах в Саксонії в бідній багатодітній сім’ї хлібороба. Він навчався в сільській школі і займався у місцевого священика з деяких предметів середньої школи. Після закінчення школи він вирішив присвятити себе вчительській професії. Тому він в 1844 році вступив до семінарії в м. Плауен в землі Фойгта, яку він відвідував протягом чотирьох років. Після проходження випускного іспиту з сприятливими результатами, він був спочатку в 1848 шкільним вікарієм в місті Тальхайм біля Хемница, потім в 1849 році учителем у державній школі в промисловому місті Райхенбах.Весь свій вільний час він використовує для самостійного вивчення мовних та філософських досліджень.

    Після того, як він здав другий обов’язковий для вчителів іспит, він узяв відпустку, щоб задовольнити свою спрагу знань, вступив до Лейпцизького університету в якості слухача і відвідував в основному філософські, психологічні та наукові лекції. Коли, через півтора року його обмежені ресурси закінчилася, він був змушений повернутися в Райхенбах на свою колишню службу. У 1853 році він змінив це місце на краще в цивільній школі в Плауен, де він працював протягом чотирьох років з великою відданістю. У години дозвілля він працював як і раніше над філософськими дослідженнями, особливо з психологічними та педагогічними роботами Едуарда Бенеке. Як результат, він опублікував чотири твори, три з яких були, до його радості, відзначені. В 1853 спершу з’явився обширний трактат “Гуманітарна свідомість”, в якому він спробував психологічно пояснити і дати керівництво батькам і вчителям відповідно до правил педагогіки. Наступного року він опублікував дослідження “Естетика”, в якому представив її своєрідний фундаментальний характер, її значення для виховання. 1855 послідувала робота “Про релігію і релігійну освіту людини”, в якій явно відчувалося релігійне вільнодумство, що пізніше привело його до важкої боротьби. 1856 він, нарешті, опублікував відповідно до етики Бенеке «Природну науку моральності і мистецтва викладання морального виховання”. При написанні цієї роботи він усвідомив прогалини в своїй освіті й, щоб заповнити їх, він залишив у 1857 Плауен і пішов знову в Лейпциг, де по рекомендаціях Карла Фогеля, знайшов роботу в знаменитій на всю Німеччину першій громадянській школі.

     Нарівні зі службою він готувався до іспиту, здав його в наступному році і другий раз вступив до університету. Він прослухав чотири семестри, в основному, філософські та психологічні лекції і був особливо згоден з твердженнями професорів Дробиша і Фехнера. Незважаючи на енергійні дослідження він все ж знайшов час для літературних досягнень. У 1859 році він написав роботу «Критичні етюди про моральність філософії Спінози, Лейбніца і Канта», яка була визнана в університеті, і була надруковано разом з трактатом «Про евдемонізме” наступного року. Приблизно в той же час він також склав іспит для вищої учительській служби і отримав звання доктора філософії. Але так як його фінансове становище було мало сприятливим, він був змушений відмовитися від запланованої академічної кар’єри, покинути Лейпциг і прийняти пропозицію посади субректора в реальній школі при Прогімназії в Хемніці. Тут завдяки незвичайному красномовству і численним лекціям, які стимулювали й надихали його колег, він був обраний Головою Асоціації з питань освіти в Хемніці. Коли в жовтні 1864 провели загальну саксонскую зустріч вчителів в Хемніці, він вимовив важливу промову про «Німецьку мову і літературу на саксонських вчительських семінарах”, в якій містилася дуже чітка, але добре обґрунтована критика педагогічної освіти, що не тільки у слухачів, а й далеко за межами Саксонії викликало великий переполох, так що спонукало уряд до різних реформаторських заходів. Серед тих, хто відзначив цю промову і оцінив талант Діттеса, був також засновник німецької педагогіки, Адольф Дистервег. Виходячи з цього, наступного року герцогська саксонська школи в місті Гота запропонувала Діттесу посаду наступника щойно померлого директора вчительських семінарів Карла Шмідта, відомого історика педагогіки, сам Шмідт не називав нікого більш відповідного на цю посаду, окрім як Діттеса. Діттес прийняв пропозицію, отримав звання від шкільної ради і на Пасху 1865 вступив на пост директора семінарів і інспектора регіональної освіти в Готі. В цій якості він працював з великим успіхом і виробив нові навчальні плани для семінарів, які він опублікував в пресі в 1868 році.    Цього ж року, у Відні, Діттес розпочав діяльность у новій сфері. В Австрії в той час з 1855 року діяв Конкордат – школа і система освіти вчителів була в сильній залежності від духовенства. В ліберальній віденській раді громади з 1864 з’явилося бажання поліпшити державні заклади шляхом більш ретельної і різнобічної підготовки вчителів і створити з цією метою установи подальшої освіти викладачів не підвладних правилам конкордату. Завдяки міцній антиконфесійної позиції Діттес мав сильний вплив на віденських вчителів.Поразка 1866, призвела до відомої думки, що прусський шкільний учитель переміг, повністю здійснило план.

Після тривалих переговорів з реакційною шкільною радою, яка знаходилася під впливом духовенства, нарешті, в 1867 році було отримано дозвіл на будівництво такої установи, яка почала роботу під назвою Педагогіум і працювала на протязі всіх наступних років. На місце директора претендувало не менше 59 кандидатів. Діттеса серед них не було, але не дивлячись на те, що він був протестантом й іноземцем, його обрали майже одноголосно. Проте, знаючи, що його чекає важка боротьба, він прийняв відповідальну посаду. Його діяльність у Відні була дуже різносторонньою. По-перше, він мав читати регулярно лекції для вчителів з педагогіки і суміжних наук, які знайшли велике визнання.

У 1870 році він також був делегований загальною радою в провінційну шкільну раду Нижньої Австрії, де він мужньо приєднався до боротьби за свободу школи відносно бажань клерикального правління. 1873 він був обраний віденським районом Ландштрассе до міської ради. Тут він приєднався до Демократичної партії і привернув увагу Палати шляхом багаторазових захоплюючих і сповнених світла виступів проти ворогів ліберального Закону про освіту 1869 року. На додаток до цієї службової та парламентської діяльності він проявив себе як відмінний письменник. Не враховуючи численних доповідей з педагогіки, він написав 5 підручників з найважливіших педагогічних дисциплін, які стали популярними в численних виданнях і після висловлювань всіх фахівців стали вважатися одними з найкращих з того, що було вироблено в цій галузі. У 1868 році він опублікував “Огляд вчення про виховання і освіту”, 1871 “Історія виховання і навчання,” 1872 “Підручник практичної логіки”, 1873, “Підручник психології” (ці обидва підручники були в 1874 році об’єднані в “Підручник психології і логіки ) і 1874 “Методологія національної школи на історичній основі” Збірка творів з цих п’яти робіт вийшла вперше у 1876 році й з тих пір відома під назвою «Школа педагогіки”. Серед інших його педагогічних праць цього періоду слід також згадати “Учительський Педагогікум міста Відень” в 1873 році, опис закладу та його ефективності. З 1878 року Діттес присвятив себе, в основному, освітній пресі. Уже в 1873 році, він узяв на себе управління редакцією щорічного педагогічного огляду, який раніше видавався під керівництвом Августа Любена. Для огляду Дітттес написав велику кількість значних описів нових робіт з педагогічним і філософським змістом. В 1878 він заснував новий щомісячний журнал «Педагогікум», так як йому здавалося, що численні шкільні та вчительські газети страждають від поверховості і багатослівності. Педагогікум незабаром зайняв лідируючі позиції по солідності і силі змісту. На сторінках журналу Діттес розвинув велику кількість дискусій з різноманітних питань педагогіки і пропрацював в ньому майже до самої смерті.

Оскільки він завжди виявляв себе в своїх промовах і статтях як щира людина ліберальний поглядів, то він нажив, поряд з багатьма друзями, багато ворогів. Їх дратувало його впливове становище в Педагогікумі, і вони використовували всі, навіть дуже неприглядні засоби, щоб нашкодити йому. В 1881 їх зусилля протягом багатьох років увінчалися успіхом. Діттесу довелося відмовитися від своєї посади і він був змушений піти у відставку. Але він справедливо згадав у своїй прощальній промові клерикальних супротивників: “Ви не можете зруйнувати те, що я створив. Майбутнє покаже, які насіння дадуть більш сильні стебла, ваші чи мої”. Його праця та боротьба були безперервними і в наступні роки він показав себе як невпинний просвітитель вчителів і борець за новий рівень освіти.

У 1884 році він отримав почесне запрошення, при особливо сприятливих умовах, відправитися в Чилі і працювати там в якості професора університету, але він відмовився, бо не хотів втрачати зв’язок зі світом німецьких вчителів, тому що метою його життя було використовувати свій вплив в добрих намірах. Значного впливу він досягав зокрема шляхом своїх промов, як, наприклад, в 1888 році на австрійській зустрічі вчителів у Відні в своїй пам’ятній промові, присвяченій Амосу Кменському, реформатору педагогіки, і в 1890 році в День учителя в Берліні в своїй промові з нагоди 100-річчя Адольфа Дістервега. В останні роки Діттес дуже часто хворів через перевтому і занадто великі хвилювання в суперечках проти своїх ворогів. 15 травня 1896 він помер у своєму маєтку Прессбаум у Відні, був похований в Маціляйнсдорфі. Вчителі Саксонії звели йому в 1898 році пам’ятник в його рідному місті.

Діттес був середнього зросту, худорлявий, сутулий і не носив бороди. Він мав темне засмагле обличчя, рано посивіле волосся і гострий проникливий погляд. Він володів незвичайним умінням, яке йому дозволяло розуміти майже всі німецькі і романські мови, всебічні знання, працьовитість, і чудове красномовство – вдумливе, завжди кмітливе, підходяще і для серйозної бесіди і для вираження презирства. Щирість, любов до істини і вірність переконанням формують основні риси його характеру. “Не вниз, ні назад, а вперед і вгору” був його девіз. Величезну повагу він відчував до прав людини, вільному вираженню думок, заснованому на переконаннях. Віра в авторитет і дух об’єднання, як він говорив, а будь-які ізми – абсолютизм, феодалізм, клерикалізм і бюрократію він вважав гнобителями особистості, отже засуджував. Його філософські погляди поєднувалися з ідеями Бенеке, з яким він підтримував особисті стосунки в студентські роки. І навпаки, він вкрай не підтримував вчення Гербарта і його наступника Ціллера, які були добре прийняті в освітніх колах. У політиці він був переконаним демократом. “Демократія, як я розумію,” – казав він, – “є верховенством закону, моралі, порядку, свободи. Це не має нічого спільного з владою натовпу, але стоїть в рішучій опозиції до абсолютизму і бюрократії”. У релігійних питаннях він мав напівраціональну точку зору щодо християнства. Хоча він і чіплявся за поняття Бога і віри в безсмертя, але він хотів позбавити релігію від усіх догм і заснувати її на етиці. Владу духовенства він хотів бачити обмеженою, зокрема, він говорив про право втручатися в справи школи. “Школа”, – стверджував він, у зв’язку зі словами імператриці Марії Терезії, – “це політикум, є державною установою і не може бути служницею Церкви”. Його ідеалом була неконфесійної школа, незалежна від богословів та юристів, а тільки у веденні фахівців з галузі освіти, одним словом, “вільна школа у вільній державі”. Не дивно, що людина з такою вираженою індивідуальністю характеру мала багато ворогів. Бюрократи звинувачували його в підриві державної влади і зверталися до перевірених засобів, оголошуючи його як людину не зовсім в здоровому розумі. Навіть в 1890 році, коли він вже досяг піку слави, офіційна газета Лейпцига назвала його забавним базікою. Клерикали охрестили його атеїстом і антихристом. Крім того, в педагогічних колах, особливо остільки, оскільки вони були під впливом Гербарта і Зіллера, проти нього утворилася опозиція. На всю цю неприязнь він виступав усвідомленням того, що завжди діяв добросовісно та прикладав зусилля на благо школи, професії вчителя і народної освіти.

Фрідріх Діттес – батько Павла Діттеса (16.07.1871–04.03.1940), який був інженером і ініціатором електрифікації залізниць в західній частині Австрії після 1918 року, а з 1931 до 1933 був Президентом асоціації інженерів і архітекторів. Закінчів у Відні Технічний Університет, є почесним громадянином Відня.

Використано матеріали http://de.wikisource.org/wiki/ADB:Dittes,_Friedrich

          з німецької переклала Ніна Городецька