НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Корчак Януш

ЯНУШ КОРЧАК
(Генрік Гольдшміт)

(1878-1942)

 

Біографія
Корчак і Україна

Бібліографія публікацій
Скульптури/графіка
Кіно-фото документи
Корчаківські товариства


 

Ухвалою Сейму Республіки Польща від 16 вересня 2011 року 2012 рік було проголошено роком Януша Корчака.
Вшанування пам’яті видатного педагога-гуманіста приурочено до 100-річного ювілею заснування ним Будинку
сиріт у Варшаві та 70-роковин трагічної загибелі Януша Корчака і його учнів у концтаборі Треблінка.

575576424

ЯНУШ КОРЧАК (ГЕНРІК ГОЛЬДШМІТ, 1878-1942) – одна із найбільш відомих і вражаючих постатей сучасної педагогіки, яскрава і різнобічна особистість з широкими інтересами, високим почуттям громадянськості, великою любов’ю до дітей. Він, лікар за професією, був журналістом, письменником і педагогом за покликанням.
Здається, немає в світі людини, яка б не знала про жертовний подвиг вихователя, який пішов на жахливу смерть заради дітей і разом з дітьми. Цей вчинок польського педагога – найвищий прояв любові до дітей, підтримки в найважчі хвилини їхнього такого короткого життя.
Цьому передувала щоденна багаторічна праця в дитячих таборах, в “Будинку сиріт”, інтернаті “Наш будинок”, створених ним у Варшаві, де знайшли притулок діти вулиці – обездолені, важковиховувані, які мало кому були потрібні в цьому житті. З лікаря-педіатра Януш Корчак виростає в талановитого педагога, чуйного вихователя і старшого товариша дітей.
Головна педагогічна ідея Януша Корчака – це дитина як повноцінна людина і особистість, а тому завдання виховання він вбачав у вільному і гармонійному розвитку її здібностей, формуванні в дусі ідеалів добра, свободи та краси шляхом пробудження бажання до самопізнання, самооцінки та самовдосконалення.
Про це ми дізнаємось з художньо-публіцистичних, педагогічних книг (а їх налічується більше 20, серед яких найвідоміша “Як любити дітей”), численних статей у різних періодичних виданнях. І перед нами постають думки, пошуки, переконання великого педагога-гуманіста, який стверджував, що “Дитина – перш за все людина, яку уважний педагог повинен вивчати й ставитися до неї з повагою і довірою”.
Думки, висловлені польським педагогом, мали великий вплив на розвиток ідей про виховання в усьому світі. Міжнародний Корчаківський рух розпочався вже досить давно і сьогодні обіймає всі континенти світу. Майже в кожній країні успішно діють товариства послідовників польського гуманіста.
Ідеї Януша Корчака справили вплив і на вітчизняних педагогів. На них звертала увагу Н. К. Крупська, вона радила педагогам уважно вивчати книги Януша Корчака; А. С. Макаренко також був знайомий з його доробком. Особливо вплинула і сама постать польського педагога, і його творчість на В. О. Сухомлинського, який вважав його “національним героєм польського народу”, “людиною надзвичайної моральної краси”, а його творчість власним “заповітом на все життя”.


Доктор педагогічних наук, професор
Ольга Сухомлинська

Матеріал рубрики підготувала
Н. Горбенко, науковий співробітник
відділу наукової інформаційно-бібліографічної діяльності
ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського

Матеріалі, помічені * (астериском), надані С. В. Петровською,
головою Українського товариства Януша Корчака, Київ

Адреса:
вул. М. Берлинського, 9
тел. 467-22-14
dnpb@i.ua