НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Грінченко Б. Д.

ГРІНЧЕНКО БОРИС ДМИТРОВИЧ

(09.12.1863-06.05.1910)

Біографія
Бібліографія творів Б. Грінченка
Бібліографія публікацій про життя та діяльність
Віртуальна виставка
Повнотекстова колекція творів Б. Грінченка
Фотогалерея
Заклад, якому присвоєно ім’я Б. Д. Грінченка
Музеї Б. Д. Грінченка
Ушанування пам’яті

 

002

 

Грінченко Борис Дмитрович (літературні псевдоніми: Василь Чайченко, Л. Яворенко, П. Вартовий, Б. Вільховий, Перекотиполе) – український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч. Один із засновників Української радикальної партії, організаторів і керівників товариства “Просвіта” в м. Києві.

Борис Дмитрович Грінченко – автор фундаментальних педагогічних, етнографічних, мовознавчих та літературознавчих праць, історичних нарисів. Уклав перші підручники з української мови й літератури “Українську граматику до науки читання і писання”, “Рідне слово”; створив чотиритомний тлумачний “Словарь української мови”. Педагогічні ідеї Б. Грінченко висвітлив у теоретичних працях “Народні вчителі і українська школа” (1906), “На беспросветном пути. Об украинской школе” (1906), в яких порушив питання про важливість освіти українського народу рідною мовою. Письменник переконливо стверджував, що без розвитку рідної мови та культури неможливий розвиток самого народу, його національної свідомості. Ідеї і думки Бориса Грінченка про українську національну освіту і школу перегукуються із сучасними освітніми завданнями, відзначаються оригінальністю, самобутністю й актуальністю.

Борис Дмитрович Грінченко – ініціатор створення каталогів для шкільних та вчительських бібліотек у Російській Імперії II пол. XIX століття, організатор першого в Україні народного видавництва, яке видало друком 45 народнопросвітницьких праць.


Матеріал підготувала
Кирій С. В.,
зав. сектору соціокультурних комунікацій
Державної науково-педагогічної бібліотеки України
імені В. О. Сухомлинського