НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

Каратигін Федір Іванович – біографія

Федір Іванович Каратигін народився на початку останнього десятиліття позаминулого століття – в 1892 році в селі Буреніне Варнавінского повіту Костромської губернії, що знаходиться в 9 кілометрах від волосного центру Уреня. Вперше це село згадується в даних перепису населення в 1793 році як володіння Двірцевої канцелярії і порученця Катерини II Федора Алсуф’ева, що законодавчо гарантувало, пояснювало відсутність там, як і в інших населених пунктах Уренщини, кріпосного права.

Подаючи відомості про своїх батьків у Особистих листках з обліку кадрів, Федір Іванович зазвичай писав, що їхнє соціальне походження, колишній стан, звання до і після Жовтневої революції – селяни, а основне заняття – хлібопашці. У різних варіантах своєї автобіографії він завжди перед словами «народився в селянській родині» постійно зберігав прикметник – у неписьменній.

Так і не навчилися грамоті ні старша сестра його Ганна Іванівна, ні молодша Августа Іванівна (померли відповідно – в 1960 і 1970-х роках), до кінця днів успішно пропрацювавши в колгоспах на Уренщині.

Однак те, що Ф.І. Каратигін зростав серед неписьменних людей, не згубило його природних обдарувань, потяг до освіти, в чому вирішальну роль зіграв його дід – сторож уренської лікарні, у котрого він жив, тут же закінчив 2-класне міністерське училище (його було відкрито ще в 1842 році, в 1865 році в ньому навчалося 94 учні). У 1906 році, закінчивши сільську школу, він переїхав, за поняттями того часу, майже до столиці – у сучасне село з храмом трьох святителів – Трьохсвятське, пізніше – Урень (у 1930 роки село Урень набуває статусу міста), де проходили ярмарки, відбувалися торгові операції, де життя було інше, міське…

Від цього моменту, коли Федору Івановичу було 14 років, закінчуються його тісні зв’язки з рідним селом, починається довгий шлях отримання освіти, набуття професії, вибір життєвого шляху, формування його як непересічної особистості.

Закінчивши Уренське двокласне училище в 1908 році, Ф.І. Каратигін за казенний рахунок був направлений отримувати подальшу освіту в Кукарську чоловічу вчительську семінарію (слобода Кукарка, Яранського повіту, Вятської губернії – нині м. Совєтськ Кіровської області) Казанського навчального округа, що належала Міністерству народної освіти.

З осені 1912 року (тобто в 20 років) Федора Івановича було призначено вчителем у село Байтуган Бугурусланського повіту Самарської губернії, звідси через рік його було переведено в передмістя Сергіївськ тієї ж губернії на посаду завідувача 2-класним міським училищем.

Селянський син з неписьменної сім’ї, що знає користь освіти і який сам пройшов нелегкий шлях її отримання, стає спочатку вчителем, а потім – керівником такого ж самого, аналогічного Уренському, двокласного училища, яке всього п’ять років тому закінчив сам.

З кінця 1915 р. Федір Іванович мобілізований в армію. У 1917 році закінчив 2-е Київське військове піхотне, юнкерське училище зі званням прапорщика.

Наступні чотири роки життя Ф.І. Каратигіна (з 1918 по 1922 роки) за своєю насиченістю подіями не мають по своїй напруженості рівних. Вони визначили всю його подальшу долю: її драматизм, неспокій, усвідомлення правди, «дамоклів меч» можливої відплати за правду, стан певною мірою чужого серед своїх …

Ось що він сам написав про це у своїй автобіографії: «У кінці 1917 року мене як вчителя з армії демобілізували. У 1918 році на батьківщині я був обраний членом Уренської волосної Ради селянських депутатів і призначений волосним військовим комісаром.

У серпні 1918 року у волості сталося куркульське повстання. Члени президії Волосної Ради, в тому числі і я, які не забезпечили правильної лінії (читай – партії, Радянської влади) в момент повстання, були притягнуті до суду і на початку 1920 року засуджені».

Події в Уренському краї серпня 1918 – лютого 1919 року (і навіть трохи ширше цих рамок) в існуючих донедавна трактуваннях подавалися не інакше як білогвардійсько-куркульський заколот, спрямований проти Радянської влади. Насправді ж, як справедливо відзначають зараз, це був, навпаки, наступ Радянської влади на корінні селянські інтереси, що виразилося (в тому числі) в безчинствах заснованих Декретом ВЦВК від 27 травня 1918 продзагонів з вилучення хліба і іншого продовольства у селян. Волосний військовий комісар Федір Іванович встав перед вибором: або захищати уренцев, які терплять незаконні приниження, засудити пограбування, шмагання і наруги над земляками…, або висунутися в перші ряди нової влади, зайняти в ній помітне місце і стати по суті зрадником, карателем – тоді б з автобіографії зникло це заперечення: не забезпечив правильної лінії. Вибір було зроблено на користь першої точки зору, яка визначила до кінця днів його повагу до себе і «дамоклів меч», немов би занесений над ним суспільством на все життя. Це не дозволяло йому в подальшому займати високі пости на службовій сходинці, вступити в партію, бути спокійним за свою свободу в 1937 році і пізніше …

Як би не поверталася доля, у всіх своїх особистих листках, які він заповнював у відділах кадрів установ, де трудився, у пункті «Чи притягувлися до судової відповідальності, коли і за що», Федір Іванович писав про події в Урені, про притягнення до суду Революційним трибуналом… «Після суду я близько 1,5 місяців був під вартою, а потім за рішенням директивних органів був з-під варти звільнений і працював до жовтня 1922 року завідувачем навчально-виховної частини Управління місць ув’язнення Костромської губернії. Одночасно за сумісництвом з 1 травня 1920 року я працював в якості завідувача Міською районною бібліотекою Костромського ГубВНО»

Майже чотири роки його робота була пов’язана з місцями ув’язнення, з так званими пенітенціарними установами. І одночасно, останні 2 роки з 4-х він поєднував свою діяльність там з бібліотечною роботою, з ідеологічною роботою, на яку вивела його аж ніяк не законослухняність і прихильність Режиму, а, як це не парадоксально, робота, пов’язана з місцями, де перебували порушники цього режиму. Саме тут учитель стає культпросвітробітником, діячем позашкільної освіти.

З 1 жовтня 1922 року він поступає вчитися до Костромського педагогічного інституту на історико-економічний факультет, поєднуючи навчання з бібліотечною роботою. (Цей ВНЗ потім було перетворено на Ярославський Індустріально-педагогічний інститут; його він закінчив у 1926 р.).

З 1923 року згідно рішення Комісії з перевірки працівників освіти його було переведено на посаду завідувача центральної бібліотеки фабричного району м. Костроми та інструктора з бібліотечної справи Губернського відділу Ради текстильників. Восени того ж року його було вперше обрано депутатом Костромської міської Ради від фабричного району. Так офіційно почалася бібліотечна «кар’єра» Федора Івановича. Тут він з усією силою проявив свій талант і вміння організатора, тут він вивчає читацькі інтереси робітничого класу – текстильників. Тут отримує їхнє визнання. Бібліотекаря обирають депутатом у Міськраду від фабричного району. У ці (як і наступні) роки костромського періоду (аж до 1930 року) своєї діяльності Ф.І. Каратигін виступає не лише як організатор допомоги бібліотек початковій і позашкільній освіті, а й як теоретик самоосвіти.

Ф.І. Каратигін збагатив вітчизняну систему позашкільної освіти кількома методичними посібниками, в яких систематично від простого до складного накреслив шляхи до самостійного підвищення освітнього, ідеологічного та культурного рівня того, хто навчається. Позиція Ф.І. Каратигіна характеризувалася соціальним підходом і увагою до цілей професійного росту тих, хто самостійно навчається.

У 1925 році Федір Іванович був висунутий на посаду завідувача Губернської бібліотеки (пізніше Обласна бібліотека ім. Н. К. Крупської, яка зовсім не випадково отримала це ім’я). Надія Костянтинівна як би керувала роботою цієї бібліотеки, знайомилася з матеріалами про її діяльність, що публікувалися у професійній бібліотечній періодичній пресі, де чільне місце займали статті Ф.І. Каратигіна, подарувала Бібліотеці перше видання творів В.І. Леніна, схвалювала бібліотечну роботу з ліквідації неписьменності, яка широко розгорнулася в Костромі і  яку Федір Іванович очолив не тільки з великим ентузіазмом і розумінням соціальної значущості рівня цієї проблеми, але і з глибоким професійним знанням справи, яке базувалося як на кращому місцевому досвіді, так і на досвіді інших бібліотек Волзького басейну.

Особиста участь Н.К. Крупської відіграє тоді дуже велику роль для підняття престижу бібліотечної роботи – у дієвій увазі до запитів з місць, відсиланні провінційних бібліотекарів для участі в бібліотечних форумах, які проходять в Москві. Головним з них був I Бібліотечний з’їзд (1924 р.), в якому взяв участь і Федір Іванович. Основні рекомендації та рішення з’їзду (як можна ширше розгорнути пропаганду книги серед робітників і селян) стали програмою його подальшої бібліотечної діяльності. З 1925 по 1930 роки він – незмінний голова Губернського бібліотечного об’єднання, активний учасник поволзьких з’їздів бібліотечних об’єднань та інших бібліотечних нарад та конференцій. З 1929 р. – голова «бібліотечного походу» по Костромському округу, в результаті якого до бібліотек було залучено понад дві тисяч читачів-робітників і 800 малограмотних.

Творча ініціатива в організації бібліотечної практики на довгі роки визначила активну участь Ф.І. Каратигіна в розробці та вирішенні найважливіших проблем бібліотекознавства.

Працюючи в Костромі, Федір Іванович весь час, починаючи з 1923 р., вів педагогічну роботу на курсах, семінарах бібліотечних працівників у Губернській Радянській партійній школі (більше 3-х років), на бібліотечному відділенні місцевого педтехнікуму (3 роки), читаючи курс «Бібліотечна справа».

Федір Іванович був у Костромі в ті роки не тільки видатним бібліотекарем-практиком, але й одним з провідних викладачів бібліотекознавства, що тільки почало тоді формуватися як навчальна дисципліна. Лише в 1930-і роки бібліотекознавство стає головним предметом викладання створюваних тоді вищих і середніх спеціальних навчальних закладів.

Однією з важливих проблем, якої у роки роботи в Костромі в наступні періоди свого життя Федір Іванович не міг не торкнутися, була проблема «Бібліотека і влада». У ньому не було ніколи ніякого антирадянського духу, він був завжди лояльний. Переживши багато важкого, він ніколи не був критичним до влади. Вносив пропозиції щодо поліпшення бібліотечної справи, з реалізації документів партії і уряду, що стосуються питань посилення ролі бібліотек у вихованні трудящих, науково-технічному прогресі тощо. Він щиро писав потім у своїй дисертації, що «вбудовані» в структуру створеної ієрархії управління вітчизняною промисловістю (і повністю відповідні їй за характером побудови мережі) технічні бібліотеки є справжнім дітищем Великого Жовтня… Він був щирим, вітаючи рідних, знайомих, товаришів по службі з черговою річницею Жовтневої революції, і дорожив всім соціалістичним в культурі.

На початку 1930 року Ф.І. Каратигін був викликаний до Наркомосу РРФСР в наукове відрядження для роботи над темою «Організація мережі бібліотек». Восени 1930 року за пропозицією Н.К. Крупської був відряджений з Костроми в розпорядження Наркомосу і з 1 жовтня призначений завідувачем навчальною частиною Вищих бібліотечних курсів Інституту бібліотекознавства (входив до складу Публічної Бібліотеки СРСР ім. В. І. Леніна, головним бібліотекарем якої і значився Федір Іванович, що підтверджується довідкою Бібліотеки від VII-1931 р.).

В Інституті бібліотекознавства проявилися такі унікальні риси Ф.І. Каратигіна, як 1) поєднання в одній його особі рис теоретика і практика; 2) рис педагога і організатора, вченого і популяризатора; 3) його селянське походження – талант і універсальність навичок людини від землі, вміння майже все робити по господарству, житейський досвід і стрімкий культурно-освітній зліт, стрімка кар’єра інтелігента першого покоління всупереч «вад» в біографії, про нюанси якої «доброзичливці» з Костроми не забули (одночасно з від’їздом Федора Івановича) письмово повідомити Н.К. Крупську, про що вона сама не раз говорила Федору Івановичу, закликаючи його не турбуватися надаремно, 4) дві спеціальні освіти – середня (отримана в учительській семінарії в Кукарці) і вища (у Костромському, а потім Ярославському педінституті, де Федір Іванович закінчив історико-економічний факультет), отримана їм в 1926 році; 5) високий професіоналізм, ентузіазм, любов до справи, людей, жадібний інтерес до всього нового в різних галузях культури, прагнення не тільки самому пізнати це нове, а й, пропустивши через себе, донести свої знання до широкої аудиторії в лекціях і статтях.

Робота в Інституті бібліотекознавства і практичний бібліотечний досвід, набутий раніше, з’явилися запорукою активної участі Ф.І. Каратигіна в створенні і діяльності першого в СРСР бібліотечного вишу – Московського бібліотечного інституту – МБІ (пізніше МДБІ, МДІК, МДУКМ), де він працював з кінця 1930 року (перша його посада – в.о. завуча інституту, кажучи теперішньою мовою – проректора з навчальної роботи) по жовтень 1936 року, займаючись формуванням інфраструктури закладу (наприклад, відділення дитячих бібліотек було сформоване за його безпосередньої участі), розробкою навчальних планів і програм, складанням навчально-методичних посібників, веденням культурно-виховної роботи.

Як і у всіх знову організованих вузах країни, об’єднання викладачів у МБІ почалося з утворення предметних комісій, що відповідають за підготовку всієї навчально-методичної документації та організацію навчального процесу з тієї чи іншої дисципліни. З представників предметних комісій утворилося бюро – прообраз спеціальних кафедр. Ф.І. Каратигіна було призначено першим завідувачем бюро циклу бібліотечно-бібліографічних дисциплін, на базі якого згідно з наказом Наркомосу від 31 грудня 1933 року була створена кафедра бібліотекознавства на чолі з Г.К. Дерман, а трохи пізніше – кафедра бібліографії (зав. Л. М. Троповский).

Коли в середині 1930-х років в інституті була створена аспірантура і розгорнулася підготовка кандидатів наук за основними спеціальностями – бібліотекознавству та бібліографії, Ф.І. Каратигіна було висунуто як наукового керівника аспірантури за профілем «Організація і планування». Крім того, він завідує виробничою практикою студентів, доповідь про план проведення якої з огляду на вагомість цієї форми роботи зі студентами стає предметом обговорення на засіданні наради бібліотечного управління НКП з директорами бібліотечних технікумів 12 січня 1935 р. (ГАРФ, фонд 2306, справа 2306 , л. 116-118).

Одночасно Ф.І. Каратигін є викладачем курсу «Організація і планування масових бібліотек». Цей курс був його улюбленим курсом до останніх днів, до січня 1957 року. Він багато і з захопленням над ним працював, як і над курсом «Загальне бібліотекознавство», автором першого (неопублікованого) варіанту підручника якого він був.

У 1935 році за клопотанням Московського бібліотечного інституту Ф.І. Каратигін отримав вчене звання доцента.

Федір Іванович трудиться в МБІ до кінця 1936 – початку 1937 року – року загального страху і приниження, року репресій, знищення, вибраковування кращих представників всіх галузей народного господарства і культури, в т.ч. бібліотечної справи.

Разом з першим директором інституту Генріеттою Карлівною Дерман, відправленою в 1938 році в ГУЛАГ Воркути (тут вона й померла в 1954 році), залишають інститут багато викладачів МБІ, в т.ч. і Федір Іванович, один з її найближчих співробітників.

У 1927 році в системі Наркомважпрома утворюється унікальна, яка не знала довгий час аналогів у світі національна спеціалізована бібліотека з техніки – Державна наукова бібліотека (ДНБ), що проіснувала аж до 1958 року.

У цій-то бібліотеці і починає працювати після відходу з інституту Федір Іванович.

З кінця 1936 по 1 вересня 1947 року він працює в системі ДНБ: спочатку як інструктор-методист, а з 1943 року – вчений секретар. Одночасно здійснюється педагогічна діяльність (на бібліотечному відділенні інституту підвищення кваліфікації ІТП, на курсах, семінарах), а також наукова – з питань організації технічних бібліотек. З 1942 року він – керівіник комісії ДНБ із зазначених питань.

Восени 1940 р. Ф.І. Каратигіну разом з групою провідних співробітників ДНБ доручається обстеження бібліотечної роботи в Донецькому вугільному басейні, бібліотекам якого він присвячує ціле наукове дослідження, де поряд з констатацією наявних бібліотечно-інформаційних ресурсів визначає корінні шляхи розвитку їх мережі у вугільній галузі.

Після особистого ознайомлення зі станом справ на шахтах комбінату Ворошиловградвугілля він підготував ґрунтовну доповідь про стан та розвиток бібліотечної мережі Донбасу, яка відіграла важливу роль у поліпшенні бібліотечного обслуговування шахтарів одного з головних тоді вугільних басейнів країни. (Ця доповідь була частково опублікована в журналі «Технічна книга», 1940, № 5).
У грізні роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) його науково-методична діяльність націлена на те, щоб сприяти технічним бібліотекам у виконанні головного девізу радянського народу цих чотирьох героїчних років: «Все – для фронту, все – для перемоги».

Коли почалася війна, Федір Іванович виїжджає в Сталінград і готує там документ, спрямований на збереження фондів бібліотек у період бойових дій.

Він бере участь в евакуації книжкових фондів бібліотек вглиб країни, готує ряд інструктивних методичних матеріалів, пов’язаних з відновленням бібліотек, зруйнованих під час війни.

Після перелому у війні в 1943-1944 роках, коли військові дії переносяться за межі СРСР, в Західну Європу, він випускає особливий методпосібник для співробітників технічних бібліотек СРСР, присвячений відновленню їхньої діяльності.

У два повоєнні роки Федір Іванович завершує роботу над дисертацією «Типи і мережа технічних бібліотек в СРСР» (захистив в МДБІ в 1947 році на ступінь кандидата педагогічних наук), в якій узагальнив фактичний матеріал, накопичений їм в процесі багаторічної особистої участі в становленні та функціонуванні технічних бібліотек країни, обґрунтував шляхи їх подальшого розвитку.

Ця робота відкрила нову галузь досліджень, присвячених діяльності спеціальних бібліотек, що обслуговують промисловість.

Із 1945 року за сумісництвом, а потім – з 1947 року постійно, до кінця днів, – Федір Іванович – доцент МДБІ.

Останнє десятиліття його життя (помер у січні 1957 року, не доживши трохи до 65 років) було для нього одним із найбільш плідних і в теоретичному, і в навчально-педагогічному плані. Він знову читає курс «Організація та управління бібліотечною справою», готує рукописи першого підручника «Загальне бібліотекознавство», розглядає і розвиває загальнотеоретичні питання бібліотечної науки (до сих пір, наприклад, не втратила значення його доповідь на кафедрі «Щодо прогресивних рис вітчизняного бібліотекознавства»), веде велику громадську роботу: він – учений секретар Бібліотечної комісії Міністерства вищої освіти, член науково-методичної ради Управління бібліотек Комітету у справах культпросвітустанов.

Ф.І. Каратигін є одним з ініціаторів постановки проблем перспективного планування бібліотечної мережі в районних територіальних утвореннях обласного підпорядкування, ним же була розроблена і методика цієї справи (див. брошуру ««Планирование библиотечной сети в районе», М.: Госполитиздат, 1953, написану спільно з І. М. Фруміним).В основу даної публікації були покладені матеріали, зібрані Ф.І. Каратигіним у 1950-1953 роках, коли він керував виробничою практикою студентів IV курсу МДБІ в Горьківській області. У нього були багаторічні ділові зв’язки з основною базою практики – з Горьківською обласною бібліотекою, яка щорічно чекала його приїзду на практику зі студентами, щоб приурочити до цього візиту різні наради бібліотечних працівників низових бібліотек, де Федір Іванович незмінно виступав з великими доповідями.

У 1952 році відповідно до постанови Ради Міністрів РРФСР від 7 липня 1951 року «Про заходи щодо зміцнення районних і сільських бібліотек», виконуючи завдання Комітету у справах культурно-освітніх установ при Раді Міністрів СРСР, під керівництвом Ф.І. Каратигіна бригадою студентів IV курсу МДБІ було складено Перспективний план розвитку мережі бібліотек у Лукоянівському районі Горьківської області.

У завершальний період свого життя Федір Іванович багато уваги приділяв підготовці наукової зміни – активно співпрацював з НСО інституту: на всіх конференціях товариства звучать доповіді студентів, написані під керівництвом Федора Івановича, які посідають перші місця. Він веде цілий колектив аспірантів, уважно стежить за першими кроками адміністративної та наукової діяльності таких спеціалістів, як В.В. Сєров, В.Г. Сидоров, І.В. і А.І. Морозови, П.А. Кузнєцов, А. Хусаїнов та ін.

Він веде листування з випускниками різних років, яке являло собою не лише приклад моральної підтримки, що надається починаючому спеціалісту його вчителем, а й було прикладом заочної методичної консультації, дружнього, житейського діалогу.

У зазначені роки Федір Іванович отримує ряд привабливих пропозицій зайняти престижні посади: заступника директора ДНБ, наприклад, або декана бібліотечного факультету інституту. Але він відмовляється… Напевно, тому, що шлях нагору був пов’язаний тоді в його розумінні з відмовою від принципів, з втратою реального погляду на речі, сточувалася якась частина душі, яка відає почуттям власної гідності, свободою вибору (робити те, що любиш, вмієш, у чому затребуваний). А затребуваний він був, перш за все, як вчений-просвітитель, що дуже близько стояв до людей, знав їхні потреби і отримував у відповідь «відблиск» світла, яким він жив.

Таким він і залишився в пам’яті людей після свого земного уходу. У скорботні дні прощання з ним завідувач кафедри бібліотекознавства МДБІ З.М. Амбарцумян сказав: «Відмінна риса Федора Івановича – глибока, що поглинає всі його думки і дії, любов до людей. Він дійсно хотів і умів бути корисним, відчувати себе у гущі людей, що борються за нове краще життя».

А в ювілейній статті до його 110-річчя, що з’явилася в календарі «Знаменних дат – 2002», читаємо: «Його авторитет бібліотекознавця і практика бібліотечного будівництва до цих пір надзвичайно високий. Чи про багатьох учених можна так сказати більше ніж століття потому? Багато видатних діячів вітчизняної бібліотечної справи є його учнями» (Федор Иванович Каратыгин. 1892-1957. Организатор би­блиотечного дела // Знаменательные даты-2002 : универсаль­ный иллюстрированный календарь. – М.: Либерея-Бибинформ, – С. 152).

Для розкриття цього людського феномена, ймовірно, підійдуть слова А. де Барі (Библиотековедение. 2002. №2. С. 69): «Наукове значення людини визначається не тільки тим, що вона залишила після себе, але набагато більше тим, до чого вона спонукала своїх сучасників, а через них – інаступні покоління». Головне, щоб зв’язок часів не порвався, необхідно бути просвітителем.

(За матеріалами навчального посібника Федор Иванович Каратыгин: педагог, ученый, человек, стоявший у истоков МГУКИ : [учеб. пособие] / [авт.-сост. Т. Ф. Каратыгина ; МГУКИ]. – М., 2009. – 140 с. –  (К 80-летию МГУКИ).)

Біографія Ф. І. Каратигіна, підготовлена за документами особистого архіву його дочки, професора МДУКМ Т. Ф. Каратигіної

 (відео-презентація, підготовлена за матеріалами книжок і унікальних документів із особистого архіву дочки Ф. І. Каратигіна – Т. Ф. Kaратигіної, педагога, бібліотекознавця, історика бібліотечної справи, доктора педагогічних наук, професора кафедри бібліотекознавства Інституту інформаційних комунікацій і бібліотек. Для озвучення відеоряду використано аудіозапис розповіді Т.Ф. Kaратигіної про життя й діяльність її батька. Презентація складається з 19 слайдів, які в хронологічному порядку знайомлять з життєвим і професійним шляхом Ф. І. Каратигіна. Інформація доповнюється картами із зазначенням тих місць, де він жив та працював, де зберігається пам’ять про нього.)