НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

VІI Всеукраїнський науково-методологічний семінар з історії освіти «Педагогічна біографіка та біографістика в сучасному науково-інформаційному просторі»

20 травня 2022 р. у рамках Всеукраїнського фестивалю науки – 2022 в онлайн-форматі відбувся VІI Всеукраїнський науково-методологічний семінар з історії освіти «Педагогічна біографіка та біографістика в сучасному науково-інформаційному просторі». Семінар організував відділ педагогічного джерелознавства та біографістики Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського НАПН України (далі – ДНПБ) спільно з Відділенням філософії освіти, загальної та дошкільної педагогіки НАПН України, Педагогічним інститутом Київського університету імені Бориса Грінченка, кафедрою педагогіки, психології й освітнього менеджменту імені професора Є. Пєтухова Херсонського державного університету, кафедрою теорії і методики виховання Рівненського державного гуманітарного університету, факультету соціальної та психологічної освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Захід відкрила і модерувала член-кореспондент НАПН України, директор, головний науковий співробітник відділу педагогічного джерелознавства та біографістики ДНПБ Л. Д. Березівська, яка окреслила цілі й основні напрями роботи семінару. А також передала вітання учасникам семінару від дійсного члена НАПН України, академіка-секретаря Відділення філософії освіти, загальної та дошкільної педагогіки НАПН України С. О. Сисоєвої; дійсного члена НАПН України, головного наукового співробітника відділу педагогічного джерелознавства та біографістики ДНПБ О. В. Сухомлинської.

Предметом обговорення наукового зібрання були такі питання: основні поняття та терміни (біографія, біографістика, персоналія як складники педагогічної терміносистеми); тенденції розвитку педагогічної біографіки й біографістики у світі; біографічний метод у вітчизняних історико-педагогічних дослідженнях: минуле та сьогодення; джерела інформації в біографічному дослідженні з історії освіти (автобіографія, мемуари, листування, періодика, книжки тощо); внесок ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського й наукових бібліотек у педагогічну біографіку та біографістику.

Цьогорічний науково-методологічний семінар з історії освіти об’єднав 115 наукових і науково-педагогічних працівників, здобувачів вищої освіти з різних наукових установ і закладів освіти України і зарубіжжя (Програма). Це свідчить про зацікавлення широкого кола українських дослідників проблемами педагогічної біографіки як складника історії освіти.

Із доповідями виступили відомі вчені: Л. Д. Березівська (Електронний ресурс «Видатні педагоги України та світу» як форма представлення педагогічної біографіки в освітньо-науковому просторі); Н. І. Богданець-Білоскаленко (Листування та періодика як інформаційні джерела в біографічному дослідженні історії освіти); Г. В. Дефорж (Персоналії вітчизняної педагогіки: Калініченко Надія Андріївна); О. О. Драч (Автобіографія в історико-освітніх дослідженнях: методологічні новації); І. І. Колесник («Біографічний поворот» в інтелектуальній та культурній історії); Н. М. Коляда (Педагогічна біографіка в діяльності науково-дослідного центру педагогічного краєзнавства); В. Л. Федяєва (Освітня компонента «Педагогічна персоналія в історико-педагогічних дослідженнях» у структурі підготовки майбутніх докторів філософії (PhD) спеціальності: 011 Освітні, педагогічні науки); д.пед.н., с.н.с О. П. Міхно (Некролог як джерело педагогічної біографістики); канд.іст.н, с.н.с. Н. І. Любовець (Мемуари як складник сучасних бібліотечних біобібліографічних ресурсів: досягнення та перспективи); канд.іст.н, с.н.с. Н. П. Марченко (Персоналії «дитячих» письменників у дискурсі педагогічної біографіки).

Із повідомленнями виступили наукові співробітники: В. В. Бондаренко (Некрологи видатним педагогам на сторінках журналу «Радянська школа» як джерело біографічних досліджень); В. І. Єфімова (Джерельна база видання «Некрологи на сторінках педагогічних часописів кінця ХІХ – початку ХХІ ст. {за матеріалами фондів Педагогічного музею України}»); Х. В. Середа (Закордонні електронні біографічні словники як джерело педагогічної біографіки) та ін.

У дискусії взяли участь провідні вчені: Г. І. Іванюк, Н. В. Слюсаренко, Н. С. Побірченко, Н. А. Калініченко, Н. І. Любовець, Н. П. Марченко та ін., які відзначили високий рівень проведення заходу у цей складний час російсько-української війни, подякували організаторам семінару та висловили сподівання щодо подальшої співпраці.

Програма

За матеріалами проведеного наукового заходу укладено в електронному форматі збірник тез доповідей “Педагогічна біографіка та біографістика в сучасному науково-інформаційному просторі”

Матеріал підготували: Лариса Березівська, Христина Середа

 


Анонси та оголошення

20.02.2024

Конкурс на заміщення вакантних наукових посад Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського НАПН України Наказ від 19 лютого 2024 р.  № 11.     Детальніше...

03.03.2022

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали