НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

VІI Всеукраїнський науково-методологічний семінар з історії освіти «Педагогічна біографіка та біографістика в сучасному науково-інформаційному просторі»

20 травня 2022 р. у рамках Всеукраїнського фестивалю науки – 2022 в онлайн-форматі відбувся VІI Всеукраїнський науково-методологічний семінар з історії освіти «Педагогічна біографіка та біографістика в сучасному науково-інформаційному просторі». Семінар організував відділ педагогічного джерелознавства та біографістики Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського НАПН України (далі – ДНПБ) спільно з Відділенням філософії освіти, загальної та дошкільної педагогіки НАПН України, Педагогічним інститутом Київського університету імені Бориса Грінченка, кафедрою педагогіки, психології й освітнього менеджменту імені професора Є. Пєтухова Херсонського державного університету, кафедрою теорії і методики виховання Рівненського державного гуманітарного університету, факультету соціальної та психологічної освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Захід відкрила і модерувала член-кореспондент НАПН України, директор, головний науковий співробітник відділу педагогічного джерелознавства та біографістики ДНПБ Л. Д. Березівська, яка окреслила цілі й основні напрями роботи семінару. А також передала вітання учасникам семінару від дійсного члена НАПН України, академіка-секретаря Відділення філософії освіти, загальної та дошкільної педагогіки НАПН України С. О. Сисоєвої; дійсного члена НАПН України, головного наукового співробітника відділу педагогічного джерелознавства та біографістики ДНПБ О. В. Сухомлинської.

Предметом обговорення наукового зібрання були такі питання: основні поняття та терміни (біографія, біографістика, персоналія як складники педагогічної терміносистеми); тенденції розвитку педагогічної біографіки й біографістики у світі; біографічний метод у вітчизняних історико-педагогічних дослідженнях: минуле та сьогодення; джерела інформації в біографічному дослідженні з історії освіти (автобіографія, мемуари, листування, періодика, книжки тощо); внесок ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського й наукових бібліотек у педагогічну біографіку та біографістику.

Цьогорічний науково-методологічний семінар з історії освіти об’єднав 115 наукових і науково-педагогічних працівників, здобувачів вищої освіти з різних наукових установ і закладів освіти України і зарубіжжя (Програма). Це свідчить про зацікавлення широкого кола українських дослідників проблемами педагогічної біографіки як складника історії освіти.

Із доповідями виступили відомі вчені: Л. Д. Березівська (Електронний ресурс «Видатні педагоги України та світу» як форма представлення педагогічної біографіки в освітньо-науковому просторі); Н. І. Богданець-Білоскаленко (Листування та періодика як інформаційні джерела в біографічному дослідженні історії освіти); Г. В. Дефорж (Персоналії вітчизняної педагогіки: Калініченко Надія Андріївна); О. О. Драч (Автобіографія в історико-освітніх дослідженнях: методологічні новації); І. І. Колесник («Біографічний поворот» в інтелектуальній та культурній історії); Н. М. Коляда (Педагогічна біографіка в діяльності науково-дослідного центру педагогічного краєзнавства); В. Л. Федяєва (Освітня компонента «Педагогічна персоналія в історико-педагогічних дослідженнях» у структурі підготовки майбутніх докторів філософії (PhD) спеціальності: 011 Освітні, педагогічні науки); д.пед.н., с.н.с О. П. Міхно (Некролог як джерело педагогічної біографістики); канд.іст.н, с.н.с. Н. І. Любовець (Мемуари як складник сучасних бібліотечних біобібліографічних ресурсів: досягнення та перспективи); канд.іст.н, с.н.с. Н. П. Марченко (Персоналії «дитячих» письменників у дискурсі педагогічної біографіки).

Із повідомленнями виступили наукові співробітники: В. В. Бондаренко (Некрологи видатним педагогам на сторінках журналу «Радянська школа» як джерело біографічних досліджень); В. І. Єфімова (Джерельна база видання «Некрологи на сторінках педагогічних часописів кінця ХІХ – початку ХХІ ст. {за матеріалами фондів Педагогічного музею України}»); Х. В. Середа (Закордонні електронні біографічні словники як джерело педагогічної біографіки) та ін.

У дискусії взяли участь провідні вчені: Г. І. Іванюк, Н. В. Слюсаренко, Н. С. Побірченко, Н. А. Калініченко, Н. І. Любовець, Н. П. Марченко та ін., які відзначили високий рівень проведення заходу у цей складний час російсько-української війни, подякували організаторам семінару та висловили сподівання щодо подальшої співпраці.

Програма

За матеріалами проведеного наукового заходу укладено в електронному форматі збірник тез доповідей “Педагогічна біографіка та біографістика в сучасному науково-інформаційному просторі”

Матеріал підготували: Лариса Березівська, Христина Середа

 


Анонси та оголошення

25.02.2024

Щиро вітаємо

ЛОБАНОВСЬКУ ІННУ ГЕОРГІЇВНУ

з Днем народження!

Бажаємо здоров’я, весни в душі, яскравого сонця,  щастя, творчого натхнення, незмінно-позитивнвого настрою, затишку й тепла в колі Вашої родинисеред друзів і колег!

Директор та колектив ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського НАПН України Л. Д. Березівська

03.03.2022

Всі матеріали

Наша анкета

Шановні користувачі!

ДНПБ України
імені В. О. Сухомлинського НАПН України прагне створити сучасний науково-освітній та культурний простір, що сприятиме якісному забезпеченню Ваших інформаційних потреб.

Просимо взяти участь в анонімному анкетуванні! 

Ваші відповіді допоможуть нам покращити бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів і слугуватимуть удосконаленню науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, педагогіки, психології.

Вебінар

No meeting rooms are currently available to join.

Заходи

Всі матеріали

Виставки

Всі матеріали

Наші видання

Всі матеріали