НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

Бібліотека це дзеркало і джерело духовної культури

Image
04060, Київ, М.Берлинського, 9 380 (44) 467-22-14 dnpb@i.ua Мапа проїзду
A A A

П. ОТЛЕ – ФОТО, ВІДЕО

1 2 3 4
5 6 7 Paul Otlet: Der 1868 geborene Belgier ist einer der lŠngst vergessenen Technikpioniere. Dieses Bild zeigt ihn 1932.

 

1 2 3
Едуард Отле, батько Поля Отле, 1887

Бельгія, Брюссель, будинок Поля Отле, Art nouveau,

архітектор Октав ван Рейссельберг. Побудований у 1894 – 1898 рр.

Найближчий соратник Поля Отле – Анрі Лафонтен (фр. Henri La Fontaine, 22 квітня 1854, Брюссель – 14 травня 1943, Брюссель) – бельгійський юрист, голова Міжнародного бюро миру з 1907 по 1943 рік, лауреат Нобелівської премії миру 1913 року.
4 5 6

У Міжнародному бібліографічному інституті,

дітищі П. Отле

 Співробітники МБІ Міжнародна бібліотека, яка знаходилася в одному приміщенні з МБІ і складалася із фондів бібліотек 60 невеликих міжнародних організацій після їхнього злиття

 

Mundaneum

 У 1895 р. П. Отле та А. Лафонтен створюють в Брюсселі Міжнародний бібліографічний інститут. Головна мета його вражала уяву: мова йшла про створення всесвітнього каталогу – “Всесвітнього бібліографічного репертуару” (УБР), який містив би відомості про всі твори будь-коли надруковані на Землі за всіма без винятку темами. Усього УБР мав складатися з приблизно 12 мільйонів каталожних карток (була складена картотека, що містила понад 16 млн. карток). Вони накопичувалися в Брюсселі у Палаці п’ятдесятиріччя, в одному з приміщень, яке отримало в 1919 р. назву Всесвітній палац – Mundaneum (Монданеум (пізніше – Мунданеум)). Поряд з картками складалося також зібрання різного роду дидактичних документів, плактів, афіш і навіть доволі несподіваних предметів –кликів африканського кабана, насіння екзотичних рослин та багато іншого.
Цей проект був революційним для свого часу: свого роду Інтернет епохи паперових каталогів.
У 1921 р. П. Отле та А. Лафонтен підготували документ про Міжнародний центр із складовими елементами: Міжнародний музей, Міжнародна бібліотека, МБІ, Міжнародний бібліографічний репертуар, Документальна енциклопедія і т. і. Безупинно розширюючи Мунданеум, вчені намагалися перетворити його у Всесвітнє місто знання. Складалися й детально розроблялися величні плани будівництва цього майбутнього великого міста-перехрестя людських цивілізацій, яке планували побудувати в Женеві. Його статус бачився таким самим, як у Ватікана, Монако, Ліхтенштейна та інших міні-держав, чия незалежність визнається всіма. Цікаво, що в конкурсі проектів узяв участь й великий архітектор Ле Корбюз’є, проект якого, втім, не було прийнято. Але з плином часу, через різні причини, серед яких значне місце посідає швидке прискорення науково-технічного прогресу, яке дозволило визнати явну застарілість методів роботи Мунданеума, проект був забутий, а зібрані колекції були надовго сховані в стінах безликих і безіменних сховищ Брюсселя.
Вже до кінця життя Лафонтена (1943) та Отле (1944) Мунданеум ледве животів. Після багаторічних митарств зібраних колекцій їх було передано у володіння Франкомовного співтовариства Бельгії, яке довірило наприкінці 1990-х рр. їхнє зберігання місту Монсу. І чудо відтворилося: у 1998 р. Мунданеум знову відродився з попелу до великої радості дослідників і цінителів його колекцій.  У чудовому обрамленні досить незвичної за своєю архітектурою будівлі ми знову можемо долучитися до історії початку ХХ ст., яка схована в лоні колекцій, і фактів незвичайного життєвого подвигу двох батьків-засновників музею.

 

1 2 3
4 5 6
7 8 9
10 11 12

 

Відео

 Alle Kennis van de Wereld (Biography of Paul Otlet)

Документальний фільм про П. Отле. Розповідь У. Б. Рейворда, його біографа.
Англійською та французькою мовами. Створено на голландському телебаченні в 1998 р.

Фільм The Man Who Wanted to Classify the World (“Людина, яка хотіла класифікувати світ”)

Призи і нагороди:
• Приз за Кращий Науковий Фільм (Villa Real Festival – Португалія)
• Спеціальна Премія на 1-му Міжнародному фестивалі наукових фільмів, Афіни, 2006

• Вибір 3-го фестивалю наукових фільмів, – Бангкок, Таїланд.

 

SCIENCE Classifying the World  

Сцени фільму The Man Who Wanted to Classify the World

 

Paul Otlet, visioning a web in 1934 – YouTube

The WebThat Wasn’t

Mundaneum and Google – YouTube

Mundaneum – YouTube